Powojnik Duranda - Clematis x durandii

2020-07-16 15:43

Powojnik Duranda to powojnik bylinowy, jeden z najstarszych gatunków powojnika, mieszaniec międzygatunkowy, wyhodowany we Francji w 1870 roku, otrzymany ze skrzyżowania Clematis integrifolia i Clematis lanuginosa, przez Duranda Ferèresa.

Powojnik Duranda to bylina o zielonych, sezonowych liściach i  dużej sile wzrostu, dorastająca do 2 m wysokości, o pędach wzniesionych, nie czepiających się podpór, a jedynie wspierających się na nich (konieczne podwiązywanie). Uprawiana bez podpór - płoży się po ziemi. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty są intensywnie niebieskogranatowe, początkowo dzwonkowate, a po rozwinięciu płaskie, o 4-5 owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i białych pręcikach (fioletowych u podstawy) zakończonych żółtymi pylnikami.

Powojnik Duranda zakwita  obficie na tegorocznych pędach od czerwca do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik Duranda najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Gatunek wyjątkowo odporny na stresy środowiskowe oraz choroby i szkodniki.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U Powojnika Duranda przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik Duranda doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspierać się na naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Warunkiem uzyskania wzniesionego wzrostu jest podwiązywanie pędów systematycznie, w miarę wzrostu pędów, do podpór. Doskonale wygląda też na rabatach bylinowych oraz sadzona między krzewami i drzewami jako roślina zadarniająca. Najefektowniej prezentuje się na jasnym tle oraz w kontrastowych połączeniach z roślinami o żółtym ulistnieniu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE