Powojnik 'Constance' - Clematis 'Constance'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska
Powojnik 'Constance'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Powojnik 'Constance'

Powojnik 'Constance' to odmiana powojnika, należąca do grupy Atragene, wyhodowana w Hull, w Wielkiej Brytanii, przez Kathleen Goodman, w 1986/88 roku, z nasion odmiany 'Ruby'. Odmiana wprowadzona do handlu w 1992 roku. Roślina otrzymała nazwę 'Constance', na cześć aktorki Constance Cummings (przyjaciółki rodziny hodowcy).

Powojnik 'Constance' - opis

Powojnik 'Constance' to pnącze o zielonych, niezwykle dekoracyjnych, opadających na zimę liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2-4m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Roczne przyrosty wynoszą 1-2m. Piękne, kontrastujące z liśćmi, purpuroworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, podwójne (półpełne) kwiaty (2,5-5 cm średnicy) są złożone z lancetowatych działek kielicha o długości 4-6cm. Jest to jedna z najwcześniej i najobficiej kwitnących odmian. Zakwita od kwietnia i kwitnie do czerwca, często powtarza kwitnienie również latem, w lipcu i sierpniu. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany, obecne na roślinie do późnej jesieni. 'Constance' należy do grupy powojników Atragene, które kwitną na pędach wieloletnich, co powoduje, że rośliny nie wymagają corocznego cięcia. Jeśli rośliny rozrosną się nadmiernie, możemy wykonać cięcie korygujące, które przeprowadzamy po kwitnieniu, na dowolną, odpowiadającą nam wysokość, jednak nie niżej niż 1m od powierzchni gruntu.

Powojnik 'Constance' - uprawa i zastosowanie

Powojnik wielkokwiatowy 'Constance' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Roślina bardzo odporna na mróz. 

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Constance' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach.  Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa. W celu intensywnego okrycia wybranej powierzchni należy sadzić rośliny w rozstawie około 1m.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 2 m - 4 m
Termin kwitnienia IV - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021