Powojnik 'Betty Corning' - Clematis 'Betty Corning'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Betty Corning' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana w USA przez Betty Corning.

Powojnik 'Betty Corning' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, dorastające do 3-4 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, fioletoworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty są złożone z 4-8 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszym unerwieniu i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Betty Corning'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Wysokość 3 m - 4 m

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021