Powojnik alpejski - Clematis alpina

2020-07-16 15:43

Powojnik alpejski należy do grupy powojników o niewielkich kwiatach i ozdobnych owocostanach. Jest pnączem stosunkowo odpornym na niesprzyjające warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i dobrze sobie radzi z niskimi, zimowymi temperaturami.

Powojnik alpejski
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Powojnik alpejski

Powojnik alpejski w naturze zasiedla górzyste tereny Europy i Azji (w Polsce spotkać go można w Tatrach lub Pieninach), gdzie często podlega ochronie gatunkowej. Najlepszym stanowiskiem do jego uprawy są miejsca półcieniste i niezbyt ciepłe oraz żyzne, średnio wilgotne i przepuszczalne podłoża o zasadowym odczynie pH.

Powojnik alpejski dorasta do 2–3 m, a jego cienkie, wiotkie pędy chętnie wspinają się po płotkach i murkach, do których przyczepiają się za pomocą ogonków liściowych.

Powojniki alpejskie należą do grupy powojników zakwitających wczesną wiosną (kwiecień–maj). Ich niewielkie kwiaty są zwykle niebieskie (u odmian mogą być purpurowe, różowe bądź białe) i mają kształt zwisających dzwoneczków. Po przekwitnieniu pozostawiają po sobie okrągłe, puszyste i bardzo dekoracyjne owocostany. Kwiaty powojnika alpejskiego pojawiają się na pędach ubiegłorocznych, dlatego ewentualne przycinanie należy przeprowadzać po przekwitnieniu roślin.Powojnik alpejski doskonale rozmnaża się przez odkłady, półzdrewniałe sadzonki pędowe, a także przez wysiew nasion. Powojnik alpejski zaliczany jest do grupy Atragene, w której znajdują się przede wszystkim górskie gatunki powojników, kwitnące wczesną wiosną. Powojniki alpejskie są pnączami mało wymagającymi i odpornymi na mróz oraz choroby, a ich uprawa nie sprawia większych problemów.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój pnącze
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE