Passiflora, czyli męczennica - szybkorosnące wieloletnie piękne pnącze. Na balkon i do ogrodu

2024-05-24 10:27

Męczennica (Passiflora) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Do Europy dotarła w XVIII wieku, ale już wcześniej włoski mnich Jacomo Bosio dopatrzył się w kwiatach tej rośliny elementów obrazujących mękę Chrystusa na krzyżu. Dlatego roślinie nadano łacińską nazwę Passiflora: od słów passio – cierpienie i flos – kwiat. Passiflora nazywana jest także kwiatem męki pańskiej.

Spis treści

  1. Passiflora, męczennica
  2. Passiflora – uprawa w domu: stanowisko, podlewanie, ziemia
  3. Passiflora w ogrodzie
  4. Passiflora - zimowanie
  5. Passiflora - owoc
  6. Męczennica – cięcie, przesadzanie
  7. Passiflora - rozmnażanie
  8. Na co pomaga Passiflora?
  9. Passiflora, męczennica. Zdjęcia

Passiflora, męczennica

Męczennica jest pnączem z rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Roślina tworzy wąsy czepne, którymi przytwierdza się do podpór. Jej pędy mogą dorastać do kilkudziesięciu metrów długości. Jako roślina doniczkowa najczęściej uprawiana jest męczennica błękitna (łac. Passiflora caerulea), obecnie na rynku dostępnych jest wiele jej odmian, różniących się m.in. barwą kwiatów.

Największą ozdobą passiflory są oryginalne kwiaty, które składają się z bardzo mocno rozwiniętego dna kwiatowego, kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka. Kwiat męczennicy ma w centralnej części słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego.

Passiflora – uprawa w domu: stanowisko, podlewanie, ziemia

W mieszkaniu dla passiflory należy wybrać miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Najlepsze jest stanowisko ze światłem rozproszonym (ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści). Już pod koniec maja roślinę można wynieść na zewnątrz, na przykład na taras bądź balkon, ale trzeba ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, może być w pełnym słońcu. Passiflora kwitnie całe lato.

Latem męczennicę należy podlewać obficie, nawet dwa razy dziennie przy upałach i nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących. Podłoże dla passiflory powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, o pH lekko kwaśnym.

Passiflora w ogrodzie

Passiflora jest pnączem łatwym w uprawie, lubi wspinać się po konstrukcjach w ogrodzie. Do wytworzenia największej ilości kwiatów i owoców potrzebuje pełnego słońca i stanowiska osłoniętego przed wiatrem.

Passiflora - zimowanie

Od września do marca męczennica przechodzi okres zimowego odpoczynku – w tym czasie należy przenieść ją w chłodne miejsce (o temperaturze około 10 st. C) i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając do przesuszenia podłoża).

Passiflora - owoc

Jednym z popularniejszych gatunków Passiflory jest Męczennica jadalna, czyli marakuja, która tworzy pyszne owoce. Marakuja lubi słońce, ale od wiosny do końca lata należy zapewnić jej lekki cień. Powinna przebywać w temperaturze powyżej 13°C, dlatego w naszym klimacie uprawia się ją w szklarniach, na werandach i w domu.

Męczennica – cięcie, przesadzanie

Aby Passiflorę pobudzić do rozkrzewienia się i intensywniejszego kwitnienia, warto roślinę przyciąć co roku na wiosnę, skracając wszystkie pędy tak, by pozostawić na nich 4–7 węzłów. Jeśli roślina zbyt silnie się rozrasta, można ją przyciąć również latem, ale nie wycinać przy tym pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Młode egzemplarze męczennicy przesadza się co roku do doniczki o rozmiar większej. Przed przesadzeniem należy przyciąć pędy. U starszych roślin wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Passiflora - rozmnażanie

Passiflorę rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych o długości 10–15 cm, które pobiera się z rośliny, umieszcza w mieszance perlitu, piasku i ziemi, przykrywa workiem foliowym i często wietrzy.

Na co pomaga Passiflora?

Jeśli często odczuwasz niepokój, masz problemy z zasypianiem, przygotuj napar z Passiflory cielistej. Herbata ma słodki smak i przyjemny aromat. Passiflora cielista jest bogatym źródłem flawonoidów, fitosteroli, karotenoidów. Dodatkowo zawiera śladowe ilości olejków eterycznych. Jak przygotować napar z Passiflory cielistej? 2 łyżeczki (2 gramy) suszu zalej 250 ml wrzącej wody i zosaw do zaparzenia przez 10 minut. Maksymalna dzienna dawka to 8 gramów.

Napar z Passiflory cielistej
Autor: Getty Images Napar z Passiflory cielistej.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 20 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój pnący

Passiflora, męczennica. Zdjęcia

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe