Obwojnik grecki - Periploca graeca

2020-07-16 15:46

Obwojnik grecki pochodzi Turcji oraz Grecji (stąd drugi człon nazwy gatunku). W Polsce niestety jest słabo znany, jednak warto zainteresować się tym gatunkiem, ponieważ to bardzo piękna roślina. Obwojnik należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

Spis treści

  1. Obwojnik grecki - opis
  2. Obwojnik grecki - warunki uprawy
  3. Obwojnik grecki - pielęgnacja
  4. Obwojnik grecki - zastosowanie

Obwojnik grecki - opis

Obwojnik grecki to silnie rosnące pnącze, którego osiągające od 5 m do nawet 10 m długości pędy pokryte są licznymi liśćmi: błyszczącymi i ciemnozielonymi na górnej stronie blaszki liściowej, a na dolnej jasnozielonymi i matowymi. Jesienią liście efektownie przebarwiają się na kolor żółty. Liście są całobrzegie, ostro zakończone, wyglądem przypominają liście wierzby białej. Pędy obwojnika owijają się wokół podpór.

Okres kwitnienia obwojnika greckiego trwa od czerwca do września. Kwiaty są małe, jednak bardzo dekoracyjne - mają kształt gwiazdy,są  fioletowe wewnątrz i zielonożółte na zewnątrz, z delikatnym, białym owłosieniem. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - długie torebki, zrośnięte po dwie wierzchołkami. Po przecięciu pędu lub liścia z rośliny wydobywa się biały sok.

Obwojnik grecki - warunki uprawy

Obwojnik grecki z racji swojego pochodzenia lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Nie ma dużych wymagań. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i średnio wilgotne. Klasyczna ziemia ogrodnicza będzie wystarczająca. Obwojnik grecki jest to roślina odporna na choroby, szkodniki oraz mróz (z powodzeniem może być uprawiana w naszym klimacie w gruncie).

Obwojnik grecki - pielęgnacja

Raz na jakiś czas roślinę warto przyciąć, aby uporządkować pędy. Podczas intensywnego kwitnienia warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez odkłady.

>> Przeczytaj też: Rozmnażanie krzewów owocowych i ozdobnych przez odkłady

Obwojnik grecki - zastosowanie

Obwojnik grecki - jak sama nazwa wskazuje - ma zdolność owijania się wokół przedmiotów lub innych roślin. Doskonale nadaje się do tworzenia osłon bądź obrastania altan w miejscach słonecznych. Warto go sadzić w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, aby można było podziwiać oryginalne kwiaty i napawać się ich zapachem. Obwojnik można uprawiać w pojemniku, pamiętając o zapewnieniu solidnej podpory.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE