Męczennica - Passiflora

2020-07-16 15:47

Passiflora pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Do Europy dotarła w XVIII wieku, ale już wcześniej włoski mnich Jacomo Bosio dopatrzył się w kwiatach tej rośliny elementów obrazujących mękę Chrystusa na krzyżu. Dlatego roślinie nadano łacińską nazwę Passiflora: od słów passio – cierpienie i flos – kwiat. Passiflora nazywana jest także kwiatem męki pańskiej.

Spis treści

  1. Męczennica passiflora – opis
  2. Męczennica błękitna – uprawa
  3. Męczennica kwiat – cięcie
  4. Kwiat męczennica w ogrodzie i na balkonie

Męczennica passiflora – opis

Męczennica jest pnączem z rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Roślina tworzy wąsy czepne, którymi przytwierdza się do podpór. Jej pędy mogą dorastać do kilkudziesięciu m długości. Jako roślina doniczkowa najczęściej uprawiana jest męczennica błękitna (łac. Passiflora caerulea), obecnie na rynku dostępnych jest wiele jej odmian, różniących się m.in. barwą kwiatów. Największa ozdobą passiflory są oryginalne kwiaty, które składają się z bardzo mocno rozwiniętego dna kwiatowego, kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka. Kwiat męczennicy ma w centralnej części  słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego.

Męczennica błękitna – uprawa

W mieszkaniu dla passiflory należy wybrać miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Najlepsze jest stanowisko ze światłem rozproszonym (ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści).Już pod koniec maja roślinę można wynieść na zewnątrz, na przykład na taras bądź balkon, ale trzeba ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, może być w pełnym słońcu. Passiflora kwitnie całe lato. We wrześniu należy przenieść ją do mieszkania. Latem męczennicę należy podlewać obficie, nawet dwa razy dziennie przy upałach i nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących. Od września do marca męczennica przechodzi okres zimowego odpoczynku – w tym czasie należy przenieść ją w chłodne miejsce (o temperaturze około 10 st. C) i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając do przesuszenia podłoża). Podłoże dla passiflory powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, o pH lekko kwaśnym.

Męczennica kwiat – cięcie

Aby passiflorę pobudzić do rozkrzewienia się i intensywniejszego kwitnienia, warto roślinę przyciąć co roku na wiosnę, skracając wszystkie pędy tak, by pozostawić na nich 4–7 węzłów.Jeśli roślina zbyt silnie się rozrasta, można ją przyciąć również latem, ale nie wycinać przy tym pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Młode egzemplarze męczennicy przesadza się co roku do doniczki o rozmiar większej. Przed przesadzeniem należy przyciąć pędy. U starszych roślin wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.Passiflorę rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych o długości 10–15 cm, które pobiera się z rośliny, umieszcza w mieszance perlitu, piasku i ziemi, przykrywa workiem foliowym i często wietrzy.

Kwiat męczennica w ogrodzie i na balkonie

Kwiat męki Pańskiej – Passiflora –znakomicie nadaje się na taras bądź balkon zaaranżowany w stylu śródziemnomorskim. Zimą można ją uprawiać w ogrodzie zimowym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 20 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE