Kokornak wielkolistny - Aristolochia durior = Aristolochia macrophylla = Aristolochia sipho

2022-03-24 13:25

Kokornak wielkolistny jest wieloletnim pnączem, o ciemnozielonych pędach, charakteryzującym się bujnym wzrostem, dorasta do 10 m (roczne przyrosty wynoszą 1–2 m).

Kokornak wielkolistny
Autor: GettyImages Kokornak wielkolistny

Spis treści

  1. Kokornak – opis
  2. Kokornak powojnikowy – kwiat
  3. Kokornak wielkolistny – uprawa i zastosowanie

Kokornak – opis

Główną ozdobą rośliny są wyjątkowo duże, liście – do 30 cm długości – o sercowatym kształcie, które nakładają się na siebie, dzięki czemu tworzą gęstą zieloną ścianę. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Kokornak powojnikowy – kwiat

W maju i czerwcu na roślinie pojawiają się oryginalne – wyglądem przypominające fajki – purpurowo-brązowo nakrapiane kwiaty, schowane najczęściej pod liśćmi.

Kokornak wielkolistny – uprawa i zastosowanie

Kokornak dobrze znosi miejskie warunki. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych, wilgotnych, w półcieniu (nie należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych). Latem należy go nawadniać 2 razy w tygodniu.

Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych – wymaga mocnych podpór (pędy owijają się wokół podpory). Posadzony przy wysokich drzewach gęsto oplata ich pnie.

Kokornak to pnącze odporne na mróz, ale przed zimą dobrze podstawę pnia obsypać ziemią do wysokości 25–30 cm albo okryć ją liśćmi lub igliwiem.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 10 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE