Glicynia chińska 'Prolific' - Wisteria sinensis 'Profilic'

2022-04-28 14:34

Glicynia chińska 'Prolific' należy do rodziny bobowatych (motylkowatych, Fabaceae). Jest silnie rosnącym pnączem o drewniejących pędach, owijających się wokół podpór (prawoskrętnie). Zakwita jeszcze przed rozwojem liści, a długie zwisające kwiatostany zachwycają swą bujnością.

Spis treści

  1. Glicynia chińska 'Prolific' - opis
  2. Glicynia chińska 'Prolific' – uprawa
  3. Glicynia chińska 'Prolific' – zastosowanie

Podobnie, jak u innych gatunków rodziny motylkowatych, jej korzenie żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi, które  wiążą wolny azot z powietrza.

Glicynia chińska 'Prolific' - opis

Glicynia chińska 'Prolific' jest prawdziwą ozdobą ogrodów. Odmiana ta rośnie umiarkowanie silnie, dorastając do 6 m wysokości (przyrastając 1–2 m rocznie). Ma fioletowoniebieskie, przyjemnie pachnące kwiaty, zebrane w długie (15-30 cm) groniaste kwiatostany. Kwitnie w maju, przez około 2 tygodnie, i często powtarza w sierpniu. Rozpoczyna kwitnienie już w 2–3 roku po posadzeniu.

Glicynia dobrze znosi niską temperaturę, ale w ostrzejsze zimy może przemarzać.

Glicynia chińska 'Prolific' – uprawa

Glicynia chińska 'Prolific' wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Należy zapewnić jej podłoże żyzne i przepuszczalne. Nie służy jej podłoże mokre oraz stagnująca woda. Jeśli gleba jest uboga, trzeba wzbogacać ją dobrze rozłożonym kompostem. Nie zaleca się stosowania nawozów mineralnych, gdyż glicynie źle znoszą zasolenie gleby.

Glicynię warto przycinać, bo to pobudza ja do kwitnienia w kolejnym roku. Pierwszy raz tniemy w połowie czerwca (zaraz po przekwitnięciu) przerzedzając strukturę korony. Drugi raz - na przełomie lipca i sierpnia - skracamy pędy do 5-6 pąków co wpłynie na obfitość kwitnienia w kolejnym roku. Im mniej pąków na skracanych pędach tym dłuższe i zarazem efektowniejsze wyrastają z nich kwiatostany. Ważne, aby nie ciąć po połowie sierpnia, bo roślina nie zdąży się wzmocnić przed zimą i przemarznie.

Aby uzyskać rośliny powtarzającą cechy egzemplarza macierzystego najlepiej przygotować sadzonki z odkładów, czyli przygiąć pędy do podłoża, przymocować i obsypać żyzną ziemią lub kompostem i mniej więcej po roku, gdy się ukorzeni – odciąć.

Egzemplarze młode oraz rosnące w rejonach o ostrzejszym klimacie należy zabezpieczać na zimę (glebę wokół rośliny okryć ściółką, szyjkę korzeniową obsypać kopczykiem ziemi, a pędy owinąć agrowłókniną lub matą słomianą).

Glicynia chińska 'Prolific' – zastosowanie

Nadaje się do sadzenia w ciepłych rejonach Polski oraz na osłoniętych stanowiskach w Polsce centralnej. Świetna do sadzenia przy elewacjach budynków oraz  przy  kratach, altanach, pergolach, pod warunkiem że konstrukcja podpory będzie wytrzymała i udźwignie znaczny ciężar, jaki stanowi masa pędów i liści nawet po obfitym deszczu. Doskonale sprawdza się w ogrodach małych i średniej wielkości.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość do 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący