Dzwonkowiec kosmaty - Codonopsis pilosula

2020-07-16 15:54
Dzwonkowiec kosmaty
Autor: www.gettyimages.com Dzwonkowiec kosmaty

Dzwonkowiec kosmaty pochodzi z Azji: z Korei i Chin, gdzie można go spotkać w naturalnym środowisku. Pnącze z powodzeniem można uprawiać w naszym kraju. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Potocznie nazywany jest żeń-szeniem europejskim lub żeń-szeniem biednego człowieka.

Dzwonkowiec kosmaty - opis

Dzwonkowiec kosmaty to bylina zaliczana do pnączy. Dość giętkie pędy osiągają od 1 m do około 2 m długości. Roślina szybko rośnie, w niedużym czasie może opleść pędami spora powierzchnię.  Liście dzwonkowca są zielone, jajowatego kształtu, ale lekko wydłużone i ostro zakończone. Mogą być delikatnie owłosione. Okres kwitnienia dzwonkowca przypada od maja do sierpnia (w zależności od warunków pogodowych). Kwiaty przyjmują barwę żółtozieloną, jak nazwa wskazuje mają kształt dzwonkowaty. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona. Korzenie rośliny mają kształt marchewkowaty, wydłużony i lekko cylindryczny. Znajdują od lat zastosowanie w chińskiej medycynie ludowej.

Dzwonkowiec kosmaty - warunki uprawy

Dzwonkowiec kosmaty nie jest trudna w uprawie. Idealne będzie dla niej miejsce cieniste lub półcieniste. Pełne słońce zupełnie jej nie służy, podobnie jak długotrwałe okresy suszy. Najlepiej, gdy rośnie w cieniu innych roślin. Do prawidłowego wzrostu wymaga umiarkowanie żyznego podłoża (na przykład gleby piaszczystej z domieszką gliny), ale przewiewnego. Wilgotność gleby należy utrzymywać stale na umiarkowanym poziomie.

Dzwonkowiec kosmaty - pielęgnacja

Ważne jest zapewnienie roślinie sztucznych podpór (takich jak słupki, kratki, pergole). Podczas wyjątkowo mroźnych zim zaleca się okrywać karpę korzeniową. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zacienianiu rośliny, gdy jest narażona na bezpośrednie słońce. Dzwonkowiec rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo szybko się ukorzenia.

Dzwonkowiec kosmaty - zastosowanie

Dzwonkowiec kosmaty to roślina o orientalnym wyglądzie, który zawdzięcza przede wszystkim dekoracyjnym kwiatom. Idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Poleca się sadzić go pośród innych roślin bądź w pobliżu murków czy ogrodzeń (stanowią one dobrą podporę dla pędów rośliny). Dzwonkowiec kosmaty jest rośliną leczniczą (surowcem leczniczym jest korzeń) - wykazuje właściwości uodparniające organizm, zmniejszające stres oraz obniżające ciśnienie krwi.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Barwa kwiatów zielonożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021