Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

2022-03-24 13:09

Chmiel zwyczajny to wieloletnie pnącze ogrodowe należące do rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Często rośnie dziko w wilgotnych lasach i zaroślach.

Chmiel zwyczajny
Autor: photos.com Chmiel zwyczajny

Spis treści

  1. Chmiel zwyczajny
  2. Chmiel zwyczajny - podpora chmielu

Chmiel zwyczajny uprawiany jest przede wszystkim z uwagi na jego szyszki (kotkowate kwiatostany), stosowane jako dodatek smakowy przy produkcji piwa.

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny rzadko jest sadzony w ogrodach przydomowych, a szkoda gdyż to doskonała roślina pnąca i roślina okrywowa. Bardzo szybko rośnie i doskonale prezentuje się rozpięty na pergoli. W ciągu roku pędy dorastają nawet do 8 m długości i 3 m szerokości. W małych ogrodach może to być dużym problemem, ponieważ chmiel jest rośliną bardzo ekspansywną. Pędy chmielu są szorstkie, gęsto pokryte dużymi, klapowanymi, ciemnozielonymi liśćmi (jest także ozdobna odmiana ‘Aureus’ o złotożółtych liściach, jednak o słabszym wzroście). Pędy chmielu zwyczajnego na zimę zamierają, na wiosnę odrastają z silnie zgrubiałego kłącza zwanego karpą.

Chmiel zwyczajny - podpora chmielu

Chmiel zwyczajny najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym przed silnym wiatrem. Z uwagi na swoje rozmiary wymaga mocnych podpór - gdy ich nie ma, płoży się po ziemi. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, ale wilgotnej. W okresie letnich upałów wymaga podlewania. Chmiel zwyczajny często bywa porażany przez groźną chorobę grzybową – mączniak rzekomy oraz przez szkodniki – przędziorki i mszyce.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość do 8 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Pnącza w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE