Bluszcz kanaryjski - Hedera canariensis

2020-07-17 12:42
Bluszcz kanaryjski
Autor: www.gettyimages.com Bluszcz kanaryjski

Bluszcz kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich, choć można spotkać go także na Maderze, w Portugalii czy Tunezji. W Polsce jest znany i uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny araliowatych (Araliaceae).

Bluszcz kanaryjski - opis

Bluszcz kanaryjski to wieloletnie, zimozielone pnącze. Ma płożący, dywanowy pokrój. Zwykle pędy dorastają do 4 m długości. Nie należy do roślin szybko rosnących, ale za to jest długowieczny.  Pędy są giętkie, liście zielone, błyszczące, z zaczerwienionymi ogonkami liściowymi i wyraźnie zaznaczonymi nerwami (bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego). Okres kwitnienia może przypadać w różnym czasie, w zależności czy uprawa jest gruntowa, czy w pomieszczeniu. Zazwyczaj jest to wrzesień. Zielonożółte kwiaty nie są zbyt ozdobne. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czarne, kuliste, pestkowce.Jedną z najbardziej popularnych odmian bluszczu kanaryjskiego jest ‘Gloria’, która ma liście biało-zielone prostokątnego kształtu.

Przeczytaj też: Bluszcze doniczkowe - gatunki do uprawy w domu. Uprawa i pielęgnacja bluszczy domowych >>>

Bluszcz kanaryjski - warunki uprawy

Bluszcz kanaryjski bardzo dobrze czuje się w miejscu cienistym lub półcienistym, ale osłoniętym od wiatru (roślina pochodzi ze zdecydowanie cieplejszego klimatu niż nasz). Im mniej słońca, tym liście są ciemniejsze. Jeśli chodzi o podłoże to bluszcz kanadyjski jest dość wymagający. Powinno być ono żyzne, bogate w próchnice, wilgotne. Roślina jest dość wrażliwa na mróz, dlatego w naszym kraju polecana jest tylko do uprawy doniczkowej lub szklarniowej. Można próbować uprawy gruntowej, jednak koniecznie z okrywaniem na zimę. Bluszcz kanaryjski bywa wrażliwy na choroby i szkodniki.

Bluszcz kanaryjski - pielęgnacja

Bluszcz kanadyjski jest wrażliwy na suszę, dlatego należy go regularnie podlewać przez cały okres wegetacji. Może przemarzać, dlatego jeśli uprawiamy go w gruncie, należy roślinę ściółkować lub okrywać. Pozytywnie działa na niego nawożenie mineralne i organiczne. Rozmnaża się przez pędy wierzchołkowe. Idealny czas na pobranie sadzonek to wiosna. Bluszcz szybko się ukorzenia.

Bluszcz kanaryjski - zastosowanie

Bluszcz kanaryjski ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się jako roślina okrywowa czy pnącze na balkon wijące się po ścianie czy balustradzie. W pomieszczeniach warto umieszczać go w doniczkach wiszących - wtedy prezentuje się najatrakcyjniej. Można sadzić go w pobliżu oczek wodnych i w miejscach zacienionych. Jeśli zapewnimy mu podporę, będzie sie po niej ładnie wspinał. Idealnie prezentuje się na tle ceglastych budynków czy żelaznych ogrodzeń.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Zimozielone Tak
Wysokość do 40 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Barwa kwiatów zielonożółta
Termin kwitnienia
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021