Aktinidia pstrolistna - Actinidia kolomikta

2020-07-16 15:59 Paweł Romanowski

Aktinidia pstrolistna to ciekawe pnącze ogrodowe o walorach dekoracyjnych i jadalnych owocach. Rośnie umiarkowanie silnie, dorasta do 2-3 m wysokości i jest niższa od swojej kuzynki aktinidii ostrolistnej.

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna sadzona jest przede wszystkim z uwagi na ostro piłkowane, zielono-purpurowe liście, które dekoracyjnie się przebarwiają (obficiej na osobnikach męskich rosnących w słońcu) tworząc białe lub białoróżowe plamki.

>>Przeczytaj też: Aktinidia – modne pnącze o jadalnych owocach. Uprawa i cięcie aktinidii

Kiwi pstrolistne - kwiaty i owoce

Kwiaty aktinidii pstrolistnej są pachnące, białe lub białoróżowe, pojawiają się na przełomie maja i czerwca na pędach tegorocznych. Do zapylenia kwiatów i uzyskania owoców zaleca się w sąsiedztwie odmian żeńskich ('Dr Szymanowski', 'Sentyabrskaya') sadzić odmiany męskie ('Adam'). Aktinidia pstrolistna rodzi małe, słodkie owoce o gładkiej skórce (nazywane kiwi), które dojrzewają nierównomiernie na przełomie sierpnia i września, szybko opadają, źle znoszą transport i przechowywanie.

Kiwi pnącze

Aktinidię pstrolistną sadzi się przy podporach, altanach, kratkach. Wije się słabo, dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu warto ją podwiązywać. roślina nie ma szczególnych wymagań co do gleby – dobrze rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej. Stanowisko dla aktinidii pstrolistnej powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Aktinidia pstrolistna jest całkowicie odporna ma mróz – stąd jej amerykańska nazwa Arctic Kiwi. W Anglii nazywana jest kocią rośliną, gdyż jej zapach jest bardzo atrakcyjny dla kotów, które często drapią pędy uszkadzając ich korę.

>>Przeczytaj też: Aktinidia ostrolistna (mini kiwi) – uprawa. Odmiany aktinidii do uprawy sadowniczej

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-purpurowa
Pokrój pnący
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021