Aktinidia pstrolistna - Actinidia kolomikta

2022-03-22 13:46

Aktinidia pstrolistna to ciekawe pnącze ogrodowe o walorach dekoracyjnych i jadalnych owocach. Rośnie umiarkowanie silnie, dorasta do 2-3 m wysokości i jest niższa od swojej kuzynki aktinidii ostrolistnej.

Spis treści

  1. Aktinidia pstrolistna
  2. Kiwi pstrolistne - kwiaty i owoce
  3. Kiwi pnącze - wymagania, pielęgnacja

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna sadzona jest przede wszystkim z uwagi na ostro piłkowane, zielono-purpurowe liście, które dekoracyjnie się przebarwiają (obficiej na osobnikach męskich rosnących w słońcu) tworząc białe lub białoróżowe plamki.

Kiwi pstrolistne - kwiaty i owoce

Kwiaty aktinidii pstrolistnej są pachnące, białe lub białoróżowe, pojawiają się na przełomie maja i czerwca na pędach tegorocznych. Do zapylenia kwiatów i uzyskania owoców zaleca się w sąsiedztwie odmian żeńskich ('Dr Szymanowski', 'Sentyabrskaya') sadzić odmiany męskie ('Adam').

Aktinidia pstrolistna rodzi małe, słodkie owoce o gładkiej skórce (nazywane kiwi), które dojrzewają nierównomiernie na przełomie sierpnia i września, szybko opadają, źle znoszą transport i przechowywanie.

Kiwi pnącze - wymagania, pielęgnacja

Aktinidię pstrolistną sadzi się przy podporach, altanach, kratkach. Wije się słabo, dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu warto ją podwiązywać. Roślina nie ma szczególnych wymagań co do gleby – dobrze rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej. Stanowisko dla aktinidii pstrolistnej powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów.

Aktinidia pstrolistna jest całkowicie odporna ma mróz – stąd jej amerykańska nazwa Arctic Kiwi. W Anglii nazywana jest kocią rośliną, gdyż jej zapach jest bardzo atrakcyjny dla kotów, które często drapią pędy uszkadzając ich korę.

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-purpurowa
Pokrój pnący
Barwa kwiatów białoróżowa
Zacieniony ogród