Urzet barwierski - Isatis tinctoria

2020-07-16 15:37

Urzet barwierski pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej. Bardzo rzadko spotykany jest w stanie dzikim w naszym kraju. Należy do rodziny kapustowatych (Brassicaeae). Drugi człon nazwy pochodzi od łacińskiego słowa tinctoria czyli barwiący (ten który barwi).

Urzet barwierski
Autor: www.gettyimages.com Urzet barwierski

Spis treści

  1. Urzet barwierski - opis
  2. Urzet barwierski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Urzet barwierski - zastosowanie

Urzet barwierski - opis

Urzet barwierski to roślina zazwyczaj dwuletnia, choć zdarzają się także okazy jednoroczne czy byliny. Ma wzniesiony pokrój, osiąga od 50 do 150 cm wysokości. Zielononiebieska łodyga jest w dolnej części lekko owłosiona. Liście są zielone, dolne jajowate, górne siedzące, strzałkowatego kształtu.

Urzet barwierski kwitnie od maja do lipca. Żółte kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy, są zebrane w baldachowiechowate kwiatostany. Późnym latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się owoce - zwisające łuszczyny w kolorze fioletowym, w trakcie dojrzewania kolor owoców staje się coraz ciemniejszy. Wewnątrz owoców znajdują się nasiona.Urzet jest silnie miododajny, bardzo chętnie odwiedzany przez owady.

Urzet barwierski - warunki uprawy i pielęgnacja

Urzet barwierski dobrze czuje się w miejscu słonecznym. Jest odporny na mróz. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i lekko wapienne, z dużą zawartością azotu, raczej suche. Jest to roślina, która porasta nawet obszary ruderalne, nawet jeśli podłoże nie jest idealne, to urzet i tak da sobie radę.Roślina nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz jakiś czas warto wzmocnić ją nawozem mineralnym do roślin kwitnących czy nawozem organicznym. Urzet rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział korzenia.

>> Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Urzet barwierski - zastosowanie

Urzet barwierski sprawdzi się zarówno na rabatach bylinowych, jak i tych stworzonych z roślin jednorocznych. Z racji swoich sporych rozmiarów ładnie będzie prezentował się na tle budynków bądź murków, będąc tym samym tłem dla innych niższych roślin. Pędy z owocami z powodzeniem można wykorzystać na suche bukiety. Już w starożytności liście urzetu były wykorzystywane do produkcji niebieskiego barwnika, indygo. Niestety, fermentujący barwnik nieprzyjemnie pachnie. Liście i korzenie urzetu mają działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, pomagając w dolegliwościach oddechowych i pokarmowych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają