Tujałka zmienna - Salpiglossis sinuata

2022-03-24 12:57

Tujałka zmienna prawdopodobnie pochodzi z okolic Peru i Argentyny. W Polsce  zadomowiła się na dobre od XIX wielu, można ją spotkać w wielu ogrodach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Tujałka zmienna
Autor: www.thinkstockphotos.com Tujałka zmienna

Spis treści

  1. Tujałka zmienna - opis
  2. Tujałka zmienna - warunki uprawy
  3. Tujałka zmienna - pielęgnacja
  4. Tujałka zmienna - zastosowanie

Tujałka zmienna - opis

Tujałka zmienna to roślina jednoroczna o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Pędy tujałki są cienkie, dość delikatne i lepkie (roślina posiada klejące się włoski). Okres kwitnienia przypada od lipca do października - kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są duże, umieszczone na długich szypułkach. Mogą mieć różne kolory: różowy, czerwony, biały, fioletowy,  często są dwubarwne. Płatki kwiatów są wzorzyste, ciemno żyłkowane. Korzenie tujałki są silnie zgrubiałe i dobrze magazynują wodę. Ciekawą odmianą jest 'Flamenco' o dwubarwnych kwiatach, dorastająca do 40 cm wysokości.

Tujałka zmienna - warunki uprawy

Tujałka zmienna potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatrów (ze względu na kruche łodygi). Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie. Na roślinę źle wpływają zastoiska wodne (powoduje to choroby grzybowe i zamieranie rośliny). Tujałka jest wrażliwa na przymrozki, dlatego lepiej siać do gruntu ją po 15 maja.

Tujałka zmienna - pielęgnacja

Tujałkę zmienną najlepiej zaraz po wysianiu nawozić kompostem wymieszanym z ziemią ogrodową - to wystarczy, aby roślina dobrze rosła. Tujałka nie lubi przesadzania, ponieważ jej korzenie słabo się regenerują. Roślina nie toleruje nagrzewania się korzeni, dlatego rabaty z tym gatunkiem dobrze jest ściółkować. Dzięki temu zmniejszamy także parowanie wody z podłoża oraz walczymy z zachwaszczaniem rabaty. Wysokie odmiany warto podpierać i podwiązywać, gdyż mogą się łamać. Tujałkę rozmnaża się przez wysiew nasion. Do przygotowania rozsady nasiona wysiewamy w marcu, natomiast wprost do gruntu siejemy pod koniec maja, tak aby to była jedna z ostatnich roślin, jaką wysiewamy na wiosnę

Tujałka zmienna - zastosowanie

Tujałka zmienna bardzo dobrze prezentuje się zarówno na rabacie jednorocznej, jak i pośród bylin. Wprowadzona do ogrodu nadaje mu naturalistyczny charakter. Dobrze wygląda sadzona w grupach. Można ją uprawiać w pojemnikach i wykorzystać jako ozdobę tarasu lub balkonu. Tujałka nadaje się na kwiaty cięte - wytrzymuje w wazonie nawet do tygodnia w stanie nienaruszonym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE