Titonia cynobrowa = okrągłolistna - Tithonia rotundifolia

2020-07-16 15:39

Titonia cynobrowa pochodzi  z Ameryki Północnej (z Meksyku). W Polsce jest mało znana. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Spis treści

  1. Titonia cynobrowa - opis
  2. Titonia cynobrowa - warunki uprawy
  3. Titonia cynobrowa - pielęgnacja
  4. Titonia cynobrowa - zastosowanie

Titonia cynobrowa - opis

Titonia cynobrowa to roślina jednoroczna o wzniesionym i silnie rozgałęzionym pokroju. Dorasta do 80-100 cm wysokości. Łodygi są sztywne i mocne, stanowią dobry szkielet dla okazałych kwiatów oraz dużej liczby zielonych sercowatych liści pokrytych niewielkimi włoskami. Titonia kwitnie od  lipca do października. Na szczycie okazałych pędów tworzą się koszyczki kwiatowe (o średnicy 6-10 cm), które wyglądem przypominają kwiaty słoneczniczka. Kwiaty języczkowate są duże, pomarańczowe, kwiaty rurkowe - żółte. Nasiona są niewielkie w kolorze brązowym.Roślina wabi motyle oraz pszczoły i inne owady zapylające.

Titonia cynobrowa - warunki uprawy

Roślina nie jest wymagająca. Preferuje podłoże żyzne i przewiewne. Dobrze aby miejsce, na którym będzie rosła było ciepłe i słoneczne, w takich warunkach kwiaty są  intensywniej wybarwione. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale zalewanie nie jest wskazane. Titonia jest odporna na szkodniki i choroby.

Titonia cynobrowa - pielęgnacja

Titonię można zasilać nawozem wieloskładnikowym, jednak nie jest to konieczne. Należy pamiętać za to o regularnym podlewaniu. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion wiosną - od marca do kwietnia, choć bardziej zalecana jest uprawa z rozsady wysadzanej do gruntu w maju. Titonia nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na nasłonecznionym balkonie bądź tarasie, ale wówczas wymaga regular­nego podlewania i nawożenia.

Titonia cynobrowa - zastosowanie

Titonia cynobrowa znakomicie pasuje do dużych ogrodów. Jest idealnym tłem dla niższych roślin, takich jak nagietki czy cynie. Sadzona w grupach tworzy zwartą i gęstą kompozycję. Jest dobrym uzupełnieniem rabat bylinowych. Polecana do ogrodów w stylu wiejskim. Nadaje się również na kwiat cięty (charakteryzuje ją duża trwałość po ścięciu).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów pomarańczowoczerwona