Szczeć barwierska - Dipsacus sativus

2020-07-16 15:40 Redakcja serwisu
Szczeć barwierska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Szczeć barwierska, zwana też sukienniczą lub draperską, to roślina dwuletnia z rodziny szczeciowatych, osiągająca 1–2 m wysokości. Tworzy sztywne, rozgałęzione, kolczaste łodygi. Jej duże, lancetowate liście zakończone są kolcami.

Szczeć barwierska w pierwszym roku wykształca rozetę dużych, owalnych liści. W drugim wyrasta wysoki pęd kwiatostanowy w górnej części rozgałęziony – każde rozgałęzienie jest zakończone kwiatostanem. Szczeć barwierska kwitnie w lipcu i sierpniu. Pojedyncze, jasnofioletowe kwiaty są zebrane w duże, charakterystyczne, jajowate, kolczaste kwiatostany, osadzone na kilku długich, wąskich, wywiniętych do góry podsadkach. Kwiatostan zaczyna kwitnąć od środka, dopiero później pojawiają się dwa paski kwiatów – pierwszy kwitnie w górę, drugi w dół kwiatostanu. Po przekwitnięciu kwiatów tworzy się kolczasty owocostan jajowatego kształtu – to on jest główną ozdobą rośliny.
Szczeć barwierska lubi miejsca nasłonecznione i wilgotne, ale urośnie także w półcieniu i na suchej glebie. Roślina dobrze znosi niską temperaturę i dobrze zimuje.
Szczeć rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec maja i w czerwcu wprost do gruntu. Siewki przerywamy, pozostawiając rośliny co 30 cm.
Szczeć barwierska to doskonała roślina do wysokich kompozycji rabatowych. Najlepiej prezentuje się w grupach. Zasuszone owocostany szczeci barwierskiej nadają się na suche bukiety. Dawniej używano jej w przędzalnictwie do gręplowania wełny.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Wysokość 1 m - 2 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Barwa kwiatów jasnofioletowa