Szarłat zwisły - Amaranthus caudatus

2020-07-16 15:40
Szarłat zwisły
Autor: photos.com Szarłat zwisły

Szarłat zwisły jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae), pochodzi z Azji Środkowej.

Szarłat – opis

Szarłat zwisły dorasta do 60–100 cm, jego pędy są ciemnoczerwone, silnie rozgałęzione. Ogonkowe, jajowate liście są koloru zielonego, purpurowego lub trójkolorowego.

Szarłat – roślina ozdobna

Szarłat zwisły kwitnie od połowy lipca do jesieni. Drobne, amarantowoczerwone lub ciemnoczerwone kwiaty zebrane są w długie, zwisające, rozgałęziające się i zbite kłosy. Można kupić odmiany o kwiatach białozielonych i ciemnopurpurowych (pędy i liście tej ostatniej zabarwione czerwonawo). Stosuje się go na różnego typu rabaty oraz sadzi grupami na trawnikach. Nadaje się również na kwiat cięty.

Amarantus – uprawa i rozmnażanie

Szarłat wymaga gleby żyznej, próchniczej oraz słonecznego stanowiska.

Szarłat zwisły rozmnaża się przez nasiona (mają one charakterystyczną barwę słomkowożółtą z amarantową obwódką) wysiewane w kwietniu do inspektu. Siewki trzeba pikować. Na miejsce stałe rośliny wysadza się pod koniec maja w rozstawie 30 x 40–50 cm. Szarłat zwisły można siać również wprost do gruntu na początku maja.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021