Ślazówka letnia - Lavatera trimestris

2020-07-16 15:40
Ślazówka letnia
Autor: photos.com Ślazówka letnia

Ślazówka letnia to roślina jednoroczna z rodziny ślazowatych Malvaceae, pochodzi z Europy Południowej. Silnie rozgałęzione pędy ślazówki dorastają do 60–100 cm wysokości. Pędy są pokryte szorstkimi, długimi, białymi włoskami. Liście ślazówki są 3–5-klapowane, sercowate lub nerkowate, także szorstko owłosione.

Ślazówka letnia kwitnie obficie od lipca do jesieni. Kwiaty wyrastają na długich szypułkach w kątach górnych liści, są 5-płatkowe, płaskolejkowate, o średnicy 4–6 cm, barwy różowej, żyłkowane u nasady, z purpurową plamą w kształcie gwiazdy. Odmiany ślazówki maja różne kolory kwiatów: od białego, przez różowy do fioletowego i karminowoczerwonego.

Ślazówka letnia najlepiej rośnie w glebie lekkiej i żyznej. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko półcieniste.

Ślazówka letnia nadaje się na rabaty, można ja tez sadzić grupami na trawniku. Znakomicie nadaje się do ogrodów wiejskich. Można ja też uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.Ślazówkę letnią rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w kwietniu. Po wzejściu siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w rozstawie 35 x 40 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów karminowoczerwona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień