Rezeda wonna - Reseda odorata

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska
Rezeda wonna
Autor: www.thinkstockphotos.com Rezeda wonna

Rezeda wonna pochodzi z Europy Południowej i Afryki Północnej, na naturalnych stanowiskach rośnie tylko w Grecji i Libii. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny rezedowatych (Resedaceae).

Rezeda wonna - opis

Rezeda wonna to roślina jednoroczna o pędach wzniesionych z tendencją do pokładania się. Osiąga od 15 do 40 cm wysokości. Nieduże, lancetowate, zielone liście w dolnej części pędu są niepodzielne, w górnej pierzastodzielne. Na szczytach pędów tworzą się kwiatostany. Okres kwitnienia rezedy wonnej przypada od lipca do października. Kwiaty są drobne, puszyste, zielonożółte, niepozorne - głównie rzucają się w oczy ich czerwone lub pomarańczowe pylniki. Kwiaty mają przyjemny słodkawy zapach i właśnie dzięki temu są tak chętnie wybierane przez pasjonatów ogrodów. Owocem rezedy jest zielona, zwisająca torebka, która zawiera wiele (nawet do 1000) nerkowatych szarozielonych nasion.Rezeda wonna jest rośliną silnie miododajną.

Rezeda wonna - warunki uprawy

Rezeda wonna jest dość wymagająca. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Im wystawa bardziej słoneczna, tym intensywność zapachu kwiatów większa. Podłoże powinno być żyzne, przewiewnie, o wysokim pH (w kwaśnym środowisku roślina słabo rośnie). Rezeda lubi wilgotne podłoże, niezbyt dobrze znosi długotrwałe okresy suszy. Jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Rezeda wonna - pielęgnacja

Aby roślina lepiej się rozkrzewiała, zalecane jest uszczykiwanie pędów na szczycie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdy brak opadów. Rezeda nie przepada za nawożeniem świeżym obornikiem. Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną, najlepiej wprost do gruntu. W przypadku uprawy pojemnikowej nasiona wysiewa się jesienią.

Rezeda wonna - zastosowanie

Z tego względu, że rezeda wonna wydziela przyjemny zapach, idealnie pasuje na rabaty umiejscowione  w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy: wokół domu pod oknami, przy altanach, tarasach, niedaleko ogrodowych ławek. Rezeda to doskonałe uzupełnienie rabat wieloletnich i jednorocznych. Nadaje się także na kwiat cięty. Z powodzeniem można ją uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Roślina znajduje zastosowanie w aromaterapii i przemyśle perfumeryjnym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 15 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów zielonożółta
Pokrój lekko pokładający się

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021