Porcelanka niebieska - Nemophila menziesii

2020-07-16 15:44 Martena Cieślińska
Porcelanka niebieska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Porcelanka niebieska to roślina pochodząca ze Stanów Zjednoczonych (z Kalifornii i Oregonu). W Polsce często uprawiana jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Należy do rodziny czerpakowatych (Hydrophyllaceae).

Porcelanka niebieska - opis

Porcelanka niebieska jest rośliną jednoroczną. Jej rozgałęzione, owłosione pędy są lekko wzniesione, ale w miarę wzrostu zaczynają się pokładać. Roślina osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Niewielkie, pierzaste lub głęboko powcinane liście, również posiadają krótkie włoski. Roślina swój ozdobny charakter zyskuje przede wszystkim dzięki kwiatom. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia, a nawet do września. Kwiaty są błękitne lub niebieskie, pięciopłatkowe z białą nasadą płatków. Wyrastają z kątów liściowych. Jednak istnieją również odmiany o kwiatach: białych, czerwonych czy różowych. Nasiona porcelanki są drobne i brunatne.
Ciekawe odmiany:

  • 'Blueberry Eyes'- płatki kwiatów tej odmiany na brzegach są białe a wewnątrz błękitne,
  • 'Snowstorm' – odmiana o kwiatach białych z drobnymi czarnymi cętkami (sięgającymi do 2/3 długości kwiatów).

Porcelanka niebieska - warunki uprawy

Porcelanka niebieska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie półcienistych. Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o pH bliskim 7. Nie toleruje zalewania, gdyż może prowadzić to do gnicia korzeni. Pamiętajmy o tym, aby rośliny nie rosły w zbyt dużym skupieniu, gdyż zwiększa to wilgotność i może prowadzić do chorób grzybowych. Porcelanka nie przepada za upałami, dlatego im chłodniejsze lato, tym bujniej kwitnie.

Porcelanka niebieska - pielęgnacja

Roślinie sprzyja nawożenie obornikiem bądź kompostem tuż przed wysiewem nasion. W ciągu lata można ją również zasilać nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów, powoduje że w ich miejsce szybko pojawią się nowe. W uprawie doniczkowej należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie pojemnika.
Porcelankę niebieską rozmnaża się łatwo generatywnie przez wysiew nasion. Porcelanka nie lubi przesadzania i uszkadzania korzeni, dlatego najlepiej wysiewać ją wprost do gruntu.

Porcelanka niebieska - zastosowanie

Porcelanka niebieska idealnie sprawdza się jako roślina obwódkowa, rabatowa i kobiercowa. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w pobliżu oczek wodnych czy pod oknami domów. To  piękna ozdoba balkonów, tarasów czy parapetów, gdyż porcelankę niebieską może uprawiać również w doniczce.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój lekko płożący