Pępawa czerwona - Crepis rubra

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Pępawa czerwona
Autor: www.gettyimages.com

Pępawa czerwona w naturalnym środowisku występuje w klimacie śródziemnomorskim oraz w Azji Mniejszej. W Polsce mało popularna, można ją spotkać raczej tylko w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Pępawa czerwona - opis

Pępawa czerwona to roślina jednoroczna, szybko rosnąca, o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 25 cm do 45 cm wysokości. Pędy są zielone, dość cienkie, rozgałęzione i lekko owłosione. Roślina tworzy przyziemną kępę lancetowatych, pierzasto powcinanych liści. Z kępy tej wyrastają ku górze liczne pędy kwiatostanowe, w górnej części rozgałęzione, ulistnione (liście na tych pędach są mniejsze i mają łopatkowaty kształt), zakończone kwiatostanami (typu koszyczek) złożonymi z różowych kwiatów. Pępawa czerwona kwitnie od maja do września. Owocem jest niełupka, zaopatrzona w różowy lub biały puch.

Ciekawą odmiana jest 'Snow White- o białych kwiatach.

Pępawa czerwona - warunki uprawy i pielęgnacja

Pępawa czerwona idealnie nadaje się na miejsca ciepłe i słoneczne. Podłoże do jej uprawy powinno być średnio żyzne, przewiewne i dość wilgotne, o pH najlepiej oscylującym w granicy obojętnego lub lekko kwaśnego. Roślina jest odporna na suszę, jednak podczas takich warunków dość szybko przekwita. Pępawa nie jest mrozoodporna. Rzadko bywa atakowana przez choroby oraz szkodniki.
Dłuższe kwitnienie rośliny zapewni regularne usuwanie przekwitłych kwiatów (na miejscu przekwitłych pojawiają się nowe kwiaty). W okresie suszy zdecydowanie częściej należy podlewać rabatę z pępawą.
Roślinę rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Często nasiona zimują w gruncie i możemy na wiosnę obserwować samosiejki. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata, jednak trzeba je przechowywać w chłodzie.

Pępawa czerwona - zastosowanie

Pępawa czerwona idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabat wieloletnich lub jednorocznych. Zdecydowanie lepiej prezentuje się w grupie na dużych obszarach. Można ją uprawiać również w pojemnikach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 25 cm - 45 cm