Ośmiał wielki - Cerinthe major

2020-07-16 15:45

Ośmiał wielki pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, gdzie rośnie na terenach typowo podmokłych. W Polsce w naturalnym środowisku można go spotkać w lasach i w miejscach przyleśnych. Uprawiany jest także jako roślina ozdobna. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).

Ośmiał wielki
Autor: www.gettyimages.com Ośmiał wielki

Spis treści

  1. Ośmiał wielki - opis
  2. Ośmiał wielki - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Ośmiał wielki - zastosowanie

Ośmiał wielki - opis

Ośmiał wielki to roślina zielna, jednoroczna. Ma wzniesiony pokrój, osiąga od 60 do 70 cm wysokości. Pędy są nagie, jasnozielone, choć czasem mogą się przebarwiać na kolor czerwony od strony, na którą pada słońce. Jasnozielone, siedzące na łodydze liście mają okrągły kształt. Przy nasadzie pędu liście tworzą rozetę. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w lipcu i może trwać aż do jesiennych przymrozków. Fioletowe, różowe lub karminowogranatowe kwiaty są zebrane w osadzone na szczycie pędów kwiatostany, które mają postać delikatnie zgiętą jak laska wierzchotki (grupa kwiatostanów zamkniętych). Kolor kwiatów zależy od ilości światła docierającej do ośmiału.  Dwa kwiaty obok siebie dojrzewają w tym samym czasie, obok nich znajdują się przylistki o cylindrycznym kształcie i one również przebarwiają się na kolor fioletowy (podobnie jak kwiaty).Ośmiał wielki jest lubiany przez pszczoły, ponieważ wydaje bardzo dużo nektaru. Owoce pojawiają się na roślinie jesienią, wewnątrz nich znajdują się przeważnie po dwa czarne nasiona. Nasiennik pęka samoistnie i strzela nasionami na pewną odległość (sam je wysiewając).

Ośmiał wielki - warunki uprawy i pielęgnacja

Ośmiał wielki najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, osłoniętym od przeciągów i wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i wilgotne. Roślinie służy lekko kwasowy odczyn gleby. Ośmiał nie jest odporny na mróz - w naszym kraju raczej nie przetrwa zimy w gruncie.To roślina łatwa w uprawie, nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o tym, aby zapewnić jej dość dużą wilgotność podłoża, dzięki temu liczba i jakość kwiatów będzie odpowiednia. Rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki. Pamiętajmy o tym, że nasiona rozsiewają się same jesienią i mogą nie przetrwać zimy w gruncie, dlatego jeśli zależy nam na roślinie w kolejnym roku, lepiej mieć zapas nasion na wiosenny wysiew.

Ośmiał wielki - zastosowanie

Ośmiał wielki bardzo ładnie i gęsto się rozrasta, można go uprawiać nie tylko bezpośrednio w gruncie, ale także jako roślinę doniczkową. Idealnie prezentuje się na rabacie przy oczkach wodnych i stawach. Będzie bardzo atrakcyjną ozdobą balkonu lub tarasu. Sprawdzi się także jako roślina do bukietów - charakteryzuje go długa trwałość po ścięciu. Pasuje do wielu kompozycji.

>>Przeczytaj też: Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 60 cm - 70 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony