Nemofila plamista - Nemophila maculata

2020-07-16 15:46

Nemofila plamista, zwana także porcelanką, jest rośliną jednoroczną o ozdobnych kwiatach. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dorasta do 15–20 cm wysokości. Ma delikatne i mięsiste pędy oraz niewielkie liście z charakterystycznym głębokim wcięciem.

Nemofila plamista
Autor: www.thinkstockphotos.com Nemofila plamista

Nemofila plamista kwitnie wiosną, w maju. Jej bardzo dekoracyjne kwiaty mają białe płatki z fioletowymi plamkami. Najlepsze stanowisko dla nemofilii plamistej to stanowisko słoneczne, ale urośnie także w miejscu lekko zacienionym. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne (nie lubi zalewanie korzeni, zbyt dużo wilgoci w glebie może spowodować zamieranie rośliny) i żyzne, o lekko zasadowym odczynie (pH nieco powyżej 7).Nemofolię plamistą rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu wprost do gruntu. Nemofila plamista jest polecana na obwódki rabat i skalniaki. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Gdy rośnie w zbyt dużym zagęszczeniu może gnić.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 15 cm - 20 cm
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-fioletowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE