Nemofila plamista - Nemophila maculata

2020-07-16 15:46
Nemofila plamista
Autor: www.thinkstockphotos.com Nemofila plamista

Nemofila plamista, zwana także porcelanką, jest rośliną jednoroczną o ozdobnych kwiatach. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dorasta do 15–20 cm wysokości. Ma delikatne i mięsiste pędy oraz niewielkie liście z charakterystycznym głębokim wcięciem.

Nemofila plamista kwitnie wiosną, w maju. Jej bardzo dekoracyjne kwiaty mają białe płatki z fioletowymi plamkami. Najlepsze stanowisko dla nemofilii plamistej to stanowisko słoneczne, ale urośnie także w miejscu lekko zacienionym. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne (nie lubi zalewanie korzeni, zbyt dużo wilgoci w glebie może spowodować zamieranie rośliny) i żyzne, o lekko zasadowym odczynie (pH nieco powyżej 7).Nemofolię plamistą rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu wprost do gruntu. Nemofila plamista jest polecana na obwódki rabat i skalniaki. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Gdy rośnie w zbyt dużym zagęszczeniu może gnić.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 15 cm - 20 cm
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-fioletowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021