Nemezja powabna - Nemesia strumosa

2020-07-16 15:46

Nemezja powabna jest roślina jednoroczną z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. Wytwarza rozgałęzione, czterokanciaste łodygi 30–40 cm wysokości i lancetowate, na brzegach ząbkowane liście.

Nemezja powabna
Autor: photos.com Nemezja powabna

Uprawiane obecnie odmiany ogrodowe nemezji powabnej powstały ze skrzyżowania gatunków Nemesia strumosa z Nemesia versicolor i często występują pod nazwą Nemesia hybrida hort. Odmiany te zostały zebrane w trzy grupy:

  • compacta grandiflora,
  • compacta,
  • nana compacta.

Nemezja powabna kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Dwuwargowe kwiaty o barwie białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, zebrane są w luźne grona. U wejścia do gardzieli widoczne są plamy bądź smugi w kontrastowych barwach. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz.W ogrodach sadzi się nemezje w rozstawie 15–20 x 20 cm na obwódkach rabat i w ogrodach skalnych oraz najczęściej pojedynczo w szczelinach murów, między płytami. Nemezja wymaga gleby niezbyt suchej i słonecznego stanowiska.Nemezję powabną rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się w kwietniu do inspektu lub na początku maja bezpośrednio na miejsce stałe. Rozsadę z inspektu do gruntu sadzi się w połowie maja.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój rozłożysty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE