Nemezja powabna - Nemesia strumosa

2024-05-12 19:32

Nemezja powabna jest roślina jednoroczną z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. Wytwarza rozgałęzione, czterokanciaste łodygi 30–40 cm wysokości i lancetowate, na brzegach ząbkowane liście.

Nemezja powabna
Autor: photos.com Nemezja powabna

Uprawiane obecnie odmiany ogrodowe nemezji powabnej powstały ze skrzyżowania gatunków Nemesia strumosa z Nemesia versicolor i często występują pod nazwą Nemesia hybrida hort. Odmiany te zostały zebrane w trzy grupy:

  • compacta grandiflora,
  • compacta,
  • nana compacta.

Nemezja powabna kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Dwuwargowe kwiaty o barwie białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, zebrane są w luźne grona. U wejścia do gardzieli widoczne są plamy bądź smugi w kontrastowych barwach. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz.W ogrodach sadzi się nemezje w rozstawie 15–20 x 20 cm na obwódkach rabat i w ogrodach skalnych oraz najczęściej pojedynczo w szczelinach murów, między płytami. Nemezja wymaga gleby niezbyt suchej i słonecznego stanowiska.Nemezję powabną rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się w kwietniu do inspektu lub na początku maja bezpośrednio na miejsce stałe. Rozsadę z inspektu do gruntu sadzi się w połowie maja.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój rozłożysty