Naparstnica wełnista - Digitalis lanata

2020-07-16 15:46
Naparstnica wełnista
Autor: www.thinkstockphotos.com Naparstnica wełnista

Naparstnica wełnista pochodzi z Europy Południowej oraz Turcji. Znana w wielu krajach świata, uprawiana również w Polsce. Przede wszystkim znana jest jako roślina lecznicza. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae).

Naparstnica wełnista - opis

Naparstnica wełnista to roślina dwuletnia o silnie wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Przeważnie osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Łodyga jest dość gruba i silna, w górnej części pokryta drobnymi włoskami. Liście w pierwszym roku są lancetowate i wyrastają w postaci rozety. W drugim roku pojawia się dopiero łodyga i kwiaty. Wtedy liście stają się całobrzegie lub piłkowane, a na dolnej stronie blaszki liściowej lekko owłosione, zielone. Okres kwitnienia naparstnicy wełnistej przypada od czerwca do września. Zebrane w groniaste kwiatostany kwiaty są dość duże i zwisają w dół, mają kolor żółto-brązowy z lekkimi fioletowymi pasemkami, są grzbieciste, dwuwargowe. W miejscu kwiatów na jesień pojawiają się owoce - torebki jajowatego kształtu, które pękają wzdłuż. Wewnątrz nich znajduje się wiele małych, czarnych nasion. Naparstnica wytwarza palowy korzeń, który jest silnie rozgałęziony.Roślina jest trująca. Zawarte w niej glikozydy powodują skurcz mięśnia sercowego.

Naparstnica wełnista - warunki uprawy

Naparstnica wełnista najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Całkowity cień powoduje zmniejszone kwitnienie, natomiast silne słońce poparzenia rośliny. Gleba powinna być żyzna, dość zwięzła i przewiewna. Nie sprzyja jej zasadowe pH podłoża, idealne będzie obojętne lub lekko kwaśne. Dość dobrze znosi mróz w naszym klimacie.

Naparstnica wełnista - pielęgnacja

Bardzo ważne w prawidłowej uprawie naparstnicy jest nawodnienie. Roślina nie lubi zalewania ani zastoisk wodnych, ale zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji lubi regularne, dość obfite podlewanie. Wskazane jest także systematyczne odchwaszczanie rabat z naparstnicą. Roślina nie wymaga nawożenia. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion na jesień lub wiosną.

Naparstnica wełnista - zastosowanie

Naparstnica wełnista znana jest przede wszystkim jako surowiec zielarski. Stosowana w leczeniu chorób serca. Jest także rośliną ozdobną. Ciekawe kwiaty dobrze prezentują się na rabatach wieloletnich czy jednorocznych. Naparstnica wełnista nadaje naszym ogrodom lekki, rustykalny klimat. Nadaje się również na kwiat cięty (cechuje ją dość duża trwałość).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021