Mietelnik żakula - Kochia scoparia

2020-07-16 15:47

Mietelnik żakula jest rośliną jednoroczną z rodziny komosowatych Chenopodiaceae. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Środkowej.

Mietelnik żakula
Autor: Magdalena Michalak Mietelnik żakula

Mietelnik żakula wyglądem nieco przypomina krzew jałowca, jest cały srebrzyście owłosiony. Łodyga mietelnika jest wzniesiona, prosta, silnie rozgałęziająca się. Roślina osiąga 30–150 cm wysokości. Liście są skrętoległe, niepodzielone, lancetowate, owłosione, płaskie, maja 3 nerwy. U odmian liście jesienią zabarwiają się na pomarańczowo lub czerwono.

Mietelnik żakula kwitnie od lipca do października. Kwiaty są zielone, drobne, zebrane w kłosowate wiechowate kwiatostany. Owoce to jasnobrązowe, kanciaste orzeszki.

Rośnie dobrze w każdej glebie, musi być ona dostatecznie wilgotna. Wymaga słonecznego stanowiska. Stosuje się go na niskie żywopłoty, sadzi w grupach bądź pojedynczo. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach.

Mietelnik rozmnaża się przez nasiona wysiewane w IV–V bezpośrednio do gruntu. Po wzejściu roślin należy je przerwać pozostawiając w rozstawie 30 x 50–80 cm.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE