Miesiącznica roczna = Miesięcznica roczna = Srebrniki Judasza - Lunaria annua

2022-05-24 14:47

Miesiącznica roczna, zwana też potocznie srebrnikami Judasza, pochodzi z południowo-wchodniej części Europy. Jest traktowana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia.

Spis treści

  1. Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce
  2. Miesiącznica roczna - uprawa
  3. Miesiącznica - zastosowanie

Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce

Miesiącznica roczna, zwana  także judaszowymi srebrnikami, kwitnie od maja do lipca. Jej drobne i niepozorne, fioletowe lub białe kwiaty są zebrane w grona. Kwiaty przyjemnie pachną. Roślina dorasta do około 1 m wysokości, jej pędy są wzniesione, lekko owłosione, u góry rozgałęzione. Liście rośliny mają sercowaty kształt i są ząbkowane.

Ozdobą miesiącznicy są jednak przede wszystkim pojawiające się od sierpnia dekoracyjne owoce (łuszczyny) o eliptycznym kształcie, o długości 4–9 cm i szerokości do 3 cm, ze srebrzyście połyskującą przegrodą nasienną, wyglądem przypominają monety (stąd nazwa: srebrniki).

Miesiącznica roczna - uprawa

Miesięcznicę roczną najlepiej uprawiać w glebie żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej bądź wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego, choć poradzi sobie także na gorszym podłożu. Jeśli jednak ziemia jest zbyt sucha, to trzeba pamiętać o podlewaniu roślin. Stanowisko dla miesiącznicy powinno być półcieniste bądź słoneczne.

Uprawiając miesiącznicę jako roślinę jednoroczną nasiona wysiewa się w marcu–kwietniu w inspekcie, ale częściej srebrniki Judasza uprawia się jako roślinę dwuletnią i wtedy wysiewa się nasiona w czerwcu–lipcu na rozsadniku, a jesienią wysadza na miejsce stałe w rozstawie 25x30 cm. Miesiącznica roczna bardzo łatwo się rozsiewa. Miesięcznica jest rośliną mrozoodporną.

Miesiącznica - zastosowanie

Miesięcznicę roczną uprawia się przede wszystkim na suche bukiety, ale może być także sadzona na rabatach bylinowych bądź przy krzewach. Doskonale nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.

Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł wzniesiony