Miesiącznica roczna = Miesięcznica roczna = Srebrniki Judasza - Lunaria annua

2022-05-24 14:47

Miesiącznica roczna, zwana też potocznie srebrnikami Judasza, pochodzi z południowo-wchodniej części Europy. Jest traktowana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia.

Spis treści

  1. Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce
  2. Miesiącznica roczna - uprawa
  3. Miesiącznica - zastosowanie

Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce

Miesiącznica roczna, zwana  także judaszowymi srebrnikami, kwitnie od maja do lipca. Jej drobne i niepozorne, fioletowe lub białe kwiaty są zebrane w grona. Kwiaty przyjemnie pachną. Roślina dorasta do około 1 m wysokości, jej pędy są wzniesione, lekko owłosione, u góry rozgałęzione. Liście rośliny mają sercowaty kształt i są ząbkowane.

Ozdobą miesiącznicy są jednak przede wszystkim pojawiające się od sierpnia dekoracyjne owoce (łuszczyny) o eliptycznym kształcie, o długości 4–9 cm i szerokości do 3 cm, ze srebrzyście połyskującą przegrodą nasienną, wyglądem przypominają monety (stąd nazwa: srebrniki).

Miesiącznica roczna - uprawa

Miesięcznicę roczną najlepiej uprawiać w glebie żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej bądź wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego, choć poradzi sobie także na gorszym podłożu. Jeśli jednak ziemia jest zbyt sucha, to trzeba pamiętać o podlewaniu roślin. Stanowisko dla miesiącznicy powinno być półcieniste bądź słoneczne.

Uprawiając miesiącznicę jako roślinę jednoroczną nasiona wysiewa się w marcu–kwietniu w inspekcie, ale częściej srebrniki Judasza uprawia się jako roślinę dwuletnią i wtedy wysiewa się nasiona w czerwcu–lipcu na rozsadniku, a jesienią wysadza na miejsce stałe w rozstawie 25x30 cm. Miesiącznica roczna bardzo łatwo się rozsiewa. Miesięcznica jest rośliną mrozoodporną.

Miesiącznica - zastosowanie

Miesięcznicę roczną uprawia się przede wszystkim na suche bukiety, ale może być także sadzona na rabatach bylinowych bądź przy krzewach. Doskonale nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.

Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE