Lak pospolity - Cheiranthus cheirii

2020-07-16 15:48 Katarzyna Józefowicz
Lak pospolity
Autor: www.thinkstockphotos.com Lak pospolity

Lak pospolity, zwany też lakiem pachnącym, należy do rodziny kapustowatych. Ze względu na swój piękny zapach, lak pospolity był dawniej często uprawiany w ogrodach, potem był nieco zapomniany. Obecnie jego popularność rośnie, czemu sprzyja m.in. coraz większa liczba atrakcyjnych odmian, różniących się między sobą barwą kwiatów, wysokością i terminem kwitnienia.

Lak pospolity – opis

Lak pospolity to roślina łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w każdej, typowej, umiarkowanie wilgotnej ziemi ogrodowej. Nadaje się zarówno na stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. To roślina dwuletnia, w pierwszym roku uprawy wytwarza zwykle rozetę liściową, a dopiero w następnym kwiaty. Ze względu do ładny zapach, laki najlepiej uprawiać w pobliżu miejsca wypoczynku, ale można je też sadzić na rabatach, w zestawieniu z bylinami lub innymi roślinami ozdobnymi.

Lak roślina dwuletnia – uprawa

Lak pospolity rozmnaża się najczęściej z siewu nasion. Odmiany zakwitające jesienią wysiewa się na rozsadniku wczesną wiosną (w maju i czerwcu), natomiast rośliny kwitnące wiosną następnego roku sieje się na przełomie czerwca i lipca. Lak często daje też obfity samosiew. Lak pospolity do rozpoczęcia kwitnienia potrzebuje kilku tygodni chłodu, ale też niezbyt dobrze znosi mrozy, dlatego warto okryć go na zimę lekką włókniną.

Lak – odmiany

Wiele odmian w trakcie kwitnienia zmienia odcień kwiatów, dlatego kwitnące laki często wydają się być wielobarwne. Laki różnią się miedzy sobą nie tylko kolorem kwiatów, ale też wysokością i terminem kwitnienia. Najwyższe odmiany dorastają do 70–80 cm wysokości (np. ‘Sweet Sorbet’), niższe osiągają 40–50 cm wysokości (‘Constant Cheer’, ‘Winter Sorbet’, ‘Winter Joy’), natomiast najniższe nie przekraczają 25–30 cm wysokości (‘Zwerg’, ‘Bronze’, ‘Gold’).

Większość laków kwitnie od wiosny do wczesnego lata (od kwietnia do lipca, np. ‘Apricot Twist’, ‘Constant Cheer’), ale niektóre z odmian mogą zakwitać już w marcu, a w łagodne zimy nawet w lutym (np. ‘Winter Sorbet’, ‘Winter Joy’), a wiele powtarza kwitnienie także jesienią.

Wśród laków są odmiany o różnych kolorach kwiatów:

  • czerwone kwiaty: ‘Carmine’,
  • pomarańczowo-czerwone kwiaty: ‘Apricot Twist’, ‘Orange Scarlet’,
  • żółte kwiaty: ‘Gold’, ‘Zwerg’, ‘Golden Yellow’,
  • białe kwiaty: ‘White Dame’,
  • fioletowo-różowe kwiaty: ‘Sweet Sorbet’, ‘Bowles Mauve’, ‘Winter Joy’,
  • brązowo-pomarańczowe kwiaty: ‘Bronze’,
  • wielobarwne, paskowane lub cieniowane kwiaty: ‘Constant Cheer’, ‘Plant World Lemon’, ‘Winter Orchid’, ‘Winter Sorbet’.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia IV - VII
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Wysokość 25 cm - 80 cm
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021