Krokosz barwierski - Carthamus tinctorius

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Krokosz barwierski
Autor: www.thinkstockphotos.com

Krokosz barwierski to niezwykle dekoracyjna roślina, pochodząca z Indii oraz z Bliskiego Wschodu. W Polsce zaczęła być znana w latach 50-tych ubiegłego wieku. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa stosowana np. w Chinach to Hong Hua. To jedna z najstarszych roślin uprawianych w historii ludzkości (girlandy z kwiatów krokosza znaleziono w grobowcu Tutenchamona).

Krokosz barwierski - opis

Krokosz barwierski jest rośliną jednoroczną, zielną. Często mylona jest z ostem. Przyjmuje wzniesiony pokrój i osiąga od 30 do 130 cm wysokości. Łodyga jest smukła, błyszcząca, jasnożółta, a liście nieduże, soczyście zielone, lancetowate, kolczaste na brzegu blaszki liściowej, ostro zakończone. Już same liście pełnią funkcję ozdobną.
Krokosz barwierski kwitnie od lipca do września. Kwiaty są rurkowate, zebrane w główkowate kwiatostany. Przyjmują barwę pomarańczowożółtą lub czerwonopomarańczową. Początkowo zakwitają koszyczki na pędzie głównym, następnie na pędach bocznych. Na jesieni w miejsce kwiatów pojawiają się owoce - brązowożółte niełupki, w których znajdują się nasiona.
Krokosz ma cienki i wrzecionowaty korzeń, jednak rozgałęzia się on na tyle mocno, że dobrze stabilizuje roślinę w podłożu.

Krokosz barwierski - warunki uprawy

Roślinie niezwykle sprzyja słoneczne stanowisko, w miejscach półcienistych lub cienistych słabo kwitnie i słabo się wybarwia. Lubi glebę żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną, o obojętnym odczynie. Wytrzymuje przymrozki do -4 st. C. Jest dość wrażliwa na zalewanie - to typowa roślina na tereny suche i ciepłe. Słabo rośnie na glebach zwięzłych, podmokłych i mało przewiewnych. Przy dużej wilgotności koszyczki kwiatowe szybko są porażane przez choroby grzybowe.

Krokosz barwierski - pielęgnacja

Krokosz barwierski nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych. W naszym klimacie nawet bez nawożenia radzi sobie bardzo dobrze. Jeśli zależy nam na wyjątkowo obfitym kwitnieniu, można na wiosnę zastosować zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli dość długo nie występują opady, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dobrze regularnie podlewać roślinę, ale jej nie zalewać.

Krokosz rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu - można to zrobić już w kwietniu, jednak nie zapominajmy że wtedy mogą jeszcze występować przymrozki i wschody mogą przemarznąć. Dlatego dobrze mieć w zapasie kilka sadzonek w doniczce.

Krokosz barwierski - zastosowanie

Krokosz barwierski to znakomita roślina na rabaty - nadaje im lekko orientalny charakter. Nadaje się także na kwiat cięty, który można także zasuszyć.

Krokosz ma również zastosowanie w przemyśle spożywczym - z jego owoców uzyskuje się olej. Ekstrakty z kwiatów krokosza stosuje się w przemyśle farmaceutycznym, a barwniki uzyskiwane z tej rośliny są bardzo cennym produktem do barwienia tkanin.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony