Komelina pospolita - Commelina communis

2020-07-16 15:49

Komelina pospolita pochodzi ze południowo-wschodniej części Azji, gdzie uznawana jest za bylinę. W naszym kraju można ją spotkać, ale raczej jako roślinę jednoroczną. Należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae).

Komelina pospolita
Autor: www.gettyimages.com Komelina pospolita

Spis treści

  1. Komelina pospolita - opis
  2. Komelina pospolita - warunki uprawy
  3. Komelina pospolita - pielęgnacja
  4. Komelina pospolita - zastosowanie

Komelina pospolita - opis

Komelina pospolita zaliczana jest to bardzo pięknych i nietypowych roślin. Ma wzniesiony pokrój i delikatne pędy. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże, intensywnie zielone liście mają jajowato-eliptyczny kształt. Osadzone są na pędach siedząco, na krótkich ogonkach. Komelina pospolita kwitnie od czerwca do lipca. W tym okresie roślina obsypana jest niebieskimi kwiatami. Kwiat komeliny składa się najczęściej z dwóch niebieskich płatków i jednego białego lub wszystkich niebieskich z białym środkiem. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że otwierają się rankiem, a zamykają po południu. Potocznie kwiaty komeliny nazywane są myszką. Owocem jest torebka zawierająca liczne małe nasiona.

Komelina pospolita - warunki uprawy

Dla komeliny idealne są miejsca słoneczne i ciepłe - w takich warunkach najobficiej kwitnie. Duża ilość cienia powoduje większy przyrost masy liści, natomiast kwiatów roślina wydaje wtedy niewiele. W Polsce nie przetrzymuje mrozów, dlatego przeważnie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Komelina pospolita - pielęgnacja

Komelina pospolita wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania, zwłaszcza w okresach dużej suszy. Wysokie okazy wymagają podpór, ponieważ mogą łatwo łamać się podczas wietrznej lub deszczowej pogody. Podłoże dla komeliny powinno być przewiewne i umiarkowanie żyzne - zbyt duża ilość próchnicy może powodować nadmierny wzrost rośliny. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział kłączy. Karpy korzeniowe komeliny pospolitej można wykopywać jesienią i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, aby ponownie znów posadzić na wiosnę.

Komelina pospolita - zastosowanie

Komelina pospolita bardzo dobrze sprawdza się na rabatach jednorocznych, jako uzupełnienie rabat bylinowych oraz na obwódki. Dobrze prezentuje się na tle drzew. Można ją sadzić w miejscach, gdzie jest dość silne nasłonecznienie. Nadaje ogrodom wiejski i lekki klimat. Sprawdza się również jako roślina pojemnikowa, będzie ciekawą ozdobą tarasu lub balkonu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają