Kocanki ogrodowe = nieśmiertelniki - Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum

2020-07-16 15:49 Redakcja serwisu

Kocanki ogrodowe, znane jako nieśmiertelniki, to roślina jednoroczna z rodziny złożonych Compositae.

Nieśmiertelniki – opis

Kocanki ogrodowe pochodzą z Australii. Roślina charakteryzuje się wzniesioną łodygą 40–100 cm wysokości, słabo owłosioną, która rozgałęzia się w pewnej odległości od nasady. Liście kocanek ogrodowych są podługowato-lancetowate, całobrzegie, mają do 10 cm długości.
Kocanki ogrodowe kwitną od połowy lipca do przymrozków. Koszyczki kwiatowe złożone są wyłącznie z żółtych kwiatów rurkowych, otoczonych suchymi, białymi, czerwonymi lub brunatnymi listkami okrywy koszyczka – to właśnie te okrywy są ozdobną częścią kwiatostanu.
Odmiany ogrodowe nieśmiertelników mają zwiększoną liczbę listków okrywy koszyczka, większe koszyczki (średnicy 8 cm) i bardziej wypełnione barwnymi listkami okrywy koszyczka Wśród nich jest wiele odmian o różnych barwach: białych, różowych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, brązowych. Są również kocanki niskie, które dorastają do 30–35 cm wysokości, które mają duże, niezwykle barwne koszyczki.

Kocanki ogrodowe – uprawa

Kocanki ogrodowe najlepiej rosną na glebie dobrze uprawionej. Rośliny te wymagają słonecznego stanowiska. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na suszę. Kocanki ogrodowe rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu bądź na miejsce stałe do gruntu.

Nieśmiertelniki kwiaty ogrodowe

Kocanki ogrodowe w ogrodach sadzi się na rabatach. Znakomicie nadają się na suche bukiety. Pędy kwiatowe należy ścinać w momencie, gdy środkowe, żółte kwiaty rurkowe w koszyczku są jeszcze niewidoczne bądź lub ledwo je widać przez lekko rozchylone barwne okrywy koszyczka. Kocanki z przeznaczeniem na suche bukiety należy ścinać rano w dni słoneczne, a następnie powiązać w pęczki i zawiesić koszyczkami w dół w miejscu suchym, ciepłym i przewiewnym.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 40 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój wzniesiony