Kapusta ozdobna - Brassica oleracea

2020-07-16 15:50 Michał Mazik
Kapusta ozdobna
Autor: www.thinkstockphotos.com

Kapusta ozdobna należy do rodziny kapustowatych Brassicaceae. To jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych. Roślina ma rozetowy pokrój i osiąga 30-40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są liście, które nawet na jednym okazie mogą mieć różną barwę (różową, fioletową, białą). Kapusty ozdobne różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej. Gatunek ten jest uprawiany jako roślina jednoroczna bądź dwuletnia.

Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dobre naświetlenie powoduje intensywne wybarwianie liści. Optymalne podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nasiona kapusty ozdobnej najlepiej wysiewać wczesną wiosną, do pojemników w pomieszczeniu lub na rozsadnik. Młodą rozsadę wysadza się na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odstępy między roślinami powinny wynosić nie mniej niż 30 cm. Kapustę ozdobną warto sporadycznie podlewać (w czasie suszy) i regularnie nawozić. Odmiany dwuletnie wymagają okrycia przed nadejściem zimy.

Kapustę ozdobną bardzo często wykorzystuje się do tworzenia barwnych rabat z bylinami. Jest dekoracyjna nawet późną jesienią, gdy większość roślin kończy sezon wegetacyjny. Odmiany kapusty ozdobnej o mniejszych rozmiarach mogą posłużyć także do dekoracji ścieżek i murków. Kapustę ozdobną można uprawiać w pojemnikach – to znakomita dekoracja balkonu lub tarasu. wykorzystuje się ją także do ozdabiania nagrobków. Często okazy można spotkać w zieleni miejskiej.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł biało-zielona
Pokrój rozetowy
Barwa liści/igieł różowo-zielona
Barwa liści/igieł fioletowo-zielona