Głąbigroszek szkarłatny - Tetragonolobus purpureus

2020-07-16 15:52

Głąbigroszek szkarłatny w naturze rośnie w Afryce Północnej, Azji Zachodniej na Cyprze i Kaukazie. Uprawia się go również w Europie, w tym w Polsce, jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Spis treści

  1. Głąbigroszek szkarłatny - opis
  2. Głąbigroszek szkarłatny - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Głąbigroszek szkarłatny - zastosowanie

Głąbigroszek szkarłatny - opis

Głąbigroszek szkarłatny to roślina jednoroczna o płożącym pokroju. Dorasta do 20-30 cm wysokości. Łodygi są zielone i wiotkie, delikatne, mają skłonność do pokładania się. Liście składają się trzech mniejszych zielonych listków. Cała roślina pokryta jest drobnymi włoskami. Okres kwitnienia głąbigroszku przypada od lipca aż do października (wszystko zależy do warunków pogodowych). Dekoracyjne, czerwonoszkarłatne, nieduże, dwuwargowe kwiaty osadzone są na szczytach pędów (pojedynczo lub po dwie sztuki). Owocem są zielone, jadalne strąki.

>> Przeczytaj też: Warzywa strączkowe – znane i mniej znane, które można uprawiać w ogrodzie

Głąbigroszek szkarłatny - warunki uprawy i pielęgnacja

Głąbigroszek szkarłatny najlepiej rośnie w miejscu pólcienistym i ciepłym. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i lekko wilgotne (idealnie sprawdzi się zwykła ziemia ogrodnicza). Roślina nie lubi gleby gliniastej gdzie wciąż zalega woda, w takim podłożu słabo rośnie i słabo kwitnie. Głąbigroszek nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego polecany jest do uprawy nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Rabatę z głąbigroszkiem należy podlewać regularnie, ale jej nie zalewać. Roślinę rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion - bardzo szybko możemy obserwować wschody po wysianiu.

>> Nie przegap: Uprawa warzyw strączkowych po sobie na jednej grządce

Głąbigroszek szkarłatny - zastosowanie

Głąbigroszek szkarłatny pasuje zarówno na rabaty bylinowe, jak i jednoroczne. Dzięki intensywnej barwie kwiatów będzie ciekawym akcentem w ogrodzie. Z powodzeniem można uprawiać go również w pojemniku jako ozdobę balkonu, tarasu czy parapetu w domu. Walory użytkowe głąbigroszku podnoszą jadalne (nawet na surowo) strąki.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Barwa kwiatów szkarłatna