Fasolnik chiński - Vigna sinensis

2022-04-11 14:03

Fasolnik chiński pochodzi z Afryki. W Polsce to roślina mało znana, częściej można spotkać jej uprawy we Francji lub Holandii. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Potocznie nazywa się go warzywnym spaghetti.

Spis treści

  1. Fasolnik chiński - opis
  2. Fasolnik chiński - warunki uprawy
  3. Fasolnik chiński - pielęgnacja
  4. Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński - opis

Fasolnik chiński jest rośliną jednoroczną. Można wyróżnić dwie formy fasolnika:

  • tyczną, która łatwo pnie się po podporach,
  • karłową, która przyjmuje krzaczasty pokrój.

Pędy fasolnika mogą osiągać nawet 4 m długości. Liście są ozdobne, zielone, trójpalczaste, o lekko sercowatym kształcie. Okres kwitnienia rośliny przypada na lipiec. Białe, ciemnoczerwone lub fioletowe kwiaty, umieszczone na długich szypułkach w kątach liści, są zebrane w kwiatostany.  W sierpniu lub we wrześniu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce - strąki. Przypominają one owoce fasoli szparagowej, ale są o wiele dłuższe (u odmian tycznych mogą dorastać do 100 cm długości, u karłowych do 30 cm), przeważnie zielone, choć istnieją także odmiany o owocach żółtych czy czerwonych. Wewnątrz owoców znajduje się nawet do 30 białych lub lekko czerwonych nasion z charakterystycznym czarnym znaczkiem. Nasiona i strąki są jadalne, zawierają dużą ilość białka. Są bardzo często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, afrykańskiej czy południowoamerykańskiej.

Fasolnik chiński - warunki uprawy

Fasolnik chiński z racji swojego pochodzenia ma duże wymagania cieplnej i świetlne. Toleruje tylko i wyłącznie miejsca słoneczne i ciepłe. Nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera powoduje śmierć rośliny, dlatego wysiew i sadzenie powinno odbywać się w miesiącach, gdy przymrozki nie będą zagrażać roślinie. Fasolnik lubi glebę żyzną i bogatą w składniki pokarmowe. Bardzo dobrze radzi sobie z silnym słońcem i suszą.

Fasolnik chiński - pielęgnacja

Roślina przez cały okres wegetacji wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania. Fasolnik rozmnaża się przez wysiew nasion. Warto uprawiać roślinę z rozsady, bowiem nasiona wysiewane do doniczek i inspektów lepiej kiełkują (nasiona są wrażliwe na niskie temperatury). Roślinie sprzyja zasilanie nawozem wieloskładnikowym, zwłaszcza na początku kwitnienia.

Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński przede wszystkim wykorzystywany jest jako roślina do spożycia. Strąki można gotować, mrozić, smażyć. Idealnie smakują jako dodatek do ziemniaków, ryżu czy jako zwykła przekąska w ciągu dnia. Dobrze sprawdza się także jako roślina ozdobna. Można tworzyć z niego pergole, czy też łatwo obrośnie altankę czy poręcz. Kwiaty są delikatne i subtelne, a bujne liście szybko zakryją nieatrakcyjne miejsca.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 4 m
Kategoria Warzywa
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE