Eszolcja kalifornijska - Eschscholtzia californica

2020-07-16 15:54 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Eszolcja kalifornijska jest rośliną jednoroczną z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Kalifornii. Tworzy pomarańczowo zabarwiony korzeń palowy. Pędy mają 30–50 cm wysokości, są silnie rozgałęzione, soczyste, gładkie, z sinawym nalotem. Pierzastodzielne liście o sinoniebieskozielonej barwie są osadzone na długich ogonkach.

Jeśli eszolcja wysiana została jesienią, to zakwitnie w końcu maja, natomiast gdy nasiona wysieliśmy wiosna, to kwiaty pojawią się pod koniec czerwca lub na początku lipca i pozostaną na roślinie aż do jesieni. Kwiaty o średnicy 5–8 cm mają cztery płatki, są osadzone pojedynczo na wzniesionych długich szypułkach. Kielichy kwiatowe odpadają przy rozwijaniu się kwiatów, pozostawiając niewielką, okrągłą tarczkę z brzegami lekko wywijającymi się ku dołowi. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach. Otwierają się tylko podczas słonecznej pogody (między godziną 10.00 a 16.00).

Eszolcja wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, dość suchej i słonecznego stanowiska.
Obsadza się nią rabaty, a z niskich odmian tworzy się obwódki na kwietnikach bądź kompozycje w skrzynkach balkonowych.

Eszolcję rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu jesienią – pod koniec września lub wiosną – w marcu. Po wzejściu siewki przerywa się pozostawiając rośliny co 15–20 cm.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VII
Podlewanie mało
Barwa kwiatów pomarańczowa