Eszolcja kalifornijska - Eschscholtzia californica

2020-07-16 15:54

Eszolcja kalifornijska jest rośliną jednoroczną z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Kalifornii. Tworzy pomarańczowo zabarwiony korzeń palowy.

Pędy eszolcji kalifornijskiej mają 30–50 cm wysokości, są silnie rozgałęzione, soczyste, gładkie, z sinawym nalotem. Pierzastodzielne liście o sinoniebieskozielonej barwie są osadzone na długich ogonkach. Jeśli eszolcja wysiana została jesienią, to zakwitnie w końcu maja, natomiast gdy nasiona wysieliśmy wiosna, to kwiaty pojawią się pod koniec czerwca lub na początku lipca i pozostaną na roślinie aż do jesieni. Kwiaty o średnicy 5–8 cm mają cztery płatki, są osadzone pojedynczo na wzniesionych długich szypułkach. Kielichy kwiatowe odpadają przy rozwijaniu się kwiatów, pozostawiając niewielką, okrągłą tarczkę z brzegami lekko wywijającymi się ku dołowi. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach. Otwierają się tylko podczas słonecznej pogody (między godziną 10.00 a 16.00).Eszolcja kalifornijska wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, dość suchej i słonecznego stanowiska.Obsadza się nią rabaty, a z niskich odmian tworzy się obwódki na kwietnikach bądź kompozycje w skrzynkach balkonowych.Eszolcję rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu jesienią – pod koniec września lub wiosną – w marcu. Po wzejściu siewki przerywa się pozostawiając rośliny co 15–20 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VII
Podlewanie mało
Barwa kwiatów pomarańczowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE