Emilia szkarłatna - Emilia coccinea

2020-07-16 15:54

Emilia szkarłatna pochodzi z Afryki, w Polsce można ją spotkać raczej tylko w zbiorach kolekcjonerskich bądź w Ogrodach Botanicznych. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Emilia szkarłatna
Autor: www.gettyimages.com Emilia szkarłatna

Spis treści

  1. Emilia szkarłatna - opis
  2. Emilia szkarłatna - warunki uprawy
  3. Emilia szkarłatna - pielęgnacja
  4. Emilia szkarłatna - zastosowanie

Emilia szkarłatna - opis

Emilia szkarłatna jest rośliną jednoroczną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju i rozgałęzionych pędach. Osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Tworzy rozetę dużych, zielonych liści o wydłużonym kształcie. Okres kwitnienia emilii trwa od czerwca aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Osadzone na szczytach ubogo ulistnionych pędów koszyczkowate kwiatostany złożone są z pomarańczowych lub szkarłatnopomarańczowych kwiatów.

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo >>>

Emilia szkarłatna - warunki uprawy

Emilia szkarłatna najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, osłoniętym od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Emilia dość dobrze radzi sobie z suszą. Jednak w okresie kwitnienia woda jest jej bardzo potrzebna - tylko wtedy może wydać jak najwięcej kwiatów, które są główną ozdobą. Niestety, emilia jest wrażliwa na przymrozki nie zimuje w gruncie i jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Emilia szkarłatna - pielęgnacja

Emilia szkarłatna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, by rabatę z rośliną regularnie podlewać. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion, w inspekcie można ją wysiać już w marcu.

Emilia szkarłatna - zastosowanie

Emilia szkarłatna najlepiej wygląda w grupie. Ze względu na intensywny kolor kwiatów bardzo dobrze prezentuje się z roślinami o kolorze kwiatów zdecydowanie bardziej stonowanym. Kwiatostany emilii nadają się na kwiat cięty. Ponadto bardzo dobrze się suszą, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać je w suchych kompozycjach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów szkarłatnopomarańczowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE