Emilia szkarłatna - Emilia coccinea

2020-07-16 15:54

Emilia szkarłatna pochodzi z Afryki, w Polsce można ją spotkać raczej tylko w zbiorach kolekcjonerskich bądź w Ogrodach Botanicznych. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Emilia szkarłatna
Autor: www.gettyimages.com Emilia szkarłatna

Spis treści

  1. Emilia szkarłatna - opis
  2. Emilia szkarłatna - warunki uprawy
  3. Emilia szkarłatna - pielęgnacja
  4. Emilia szkarłatna - zastosowanie

Emilia szkarłatna - opis

Emilia szkarłatna jest rośliną jednoroczną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju i rozgałęzionych pędach. Osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Tworzy rozetę dużych, zielonych liści o wydłużonym kształcie. Okres kwitnienia emilii trwa od czerwca aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Osadzone na szczytach ubogo ulistnionych pędów koszyczkowate kwiatostany złożone są z pomarańczowych lub szkarłatnopomarańczowych kwiatów.

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo >>>

Emilia szkarłatna - warunki uprawy

Emilia szkarłatna najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, osłoniętym od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Emilia dość dobrze radzi sobie z suszą. Jednak w okresie kwitnienia woda jest jej bardzo potrzebna - tylko wtedy może wydać jak najwięcej kwiatów, które są główną ozdobą. Niestety, emilia jest wrażliwa na przymrozki nie zimuje w gruncie i jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Emilia szkarłatna - pielęgnacja

Emilia szkarłatna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, by rabatę z rośliną regularnie podlewać. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion, w inspekcie można ją wysiać już w marcu.

Emilia szkarłatna - zastosowanie

Emilia szkarłatna najlepiej wygląda w grupie. Ze względu na intensywny kolor kwiatów bardzo dobrze prezentuje się z roślinami o kolorze kwiatów zdecydowanie bardziej stonowanym. Kwiatostany emilii nadają się na kwiat cięty. Ponadto bardzo dobrze się suszą, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać je w suchych kompozycjach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów szkarłatnopomarańczowa