Dzwonek ogrodowy 'Alba' - Campanula medium 'Alba'

2020-07-16 15:54 Agnieszka Mike-Jezioska
Dzwonek ogrodowy 'Alba'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Dzwonek ogrodowy 'Alba' (ang. Canterbury Bells ) to odmiana o śnieżnobiałych kwiatach. Jest rośliną dwuletnią z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Ojczyzną dzwonka ogrodowego jest południowa Europa. W pierwszym roku tworzy przyziemna rozetę zielonych, lancetowatych, nieco szorstkich w dotyku liści. Pędy kwiatostanowe wykształcają się w drugim roku. Są dość grube i sztywne. Dorastają do 100 cm wysokości. Roślina tworzy zwarte kępy osiągające do 35 cm szerokości. Kwiaty duże (około 5cm długości), w formie dzwonków o płaskim dnie kielicha kwiatowego zakwitają od czerwca do sierpnia. Ze względu na liczne pokrycie szczecinkami - cała roślina "szeleści".

Dzwonek ogrodowy 'Alba' wymaga żyznej, dość wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Najlepiej rozwija się i kwitnie w słońcu, ale może być również uprawiany w półcieniu. Doskonale nadaje się na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i na kwiat cięty.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion na rozsadniku późną wiosną (przełom maja i czerwca). Wymaga pikowania do doniczek, a po wykształceniu rozety liściowej, późnym latem, może być wysadzany na miejsce stałe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 40 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021