Dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis

2020-07-16 15:54

Dziewięćsił bezłodygowy to roślina dwuletnia z rodziny astrowatych (Asteraceae), pochodzi z rejonów alpejskich południowej i centralnej Europy.

Część nadziemna dziewięćsiła bezłodygowego ma postać rozety liściowej, osiągającej wysokość 20 cm i 15 cm średnicy. Roślina charakteryzuje się bardzo skróconą łodygą liściową lub jej brakiem. Liście pierzaste, powcinane, kolczasto zakończone.

Dziewięćsił bezłodygowy - kwiaty

Dziewięćsił bezłodygowy kwitnie od lipca do września. Na szczycie rozety ukazują się bardzo okazałe srebrzystobiałe koszyki kwiatowe o średnicy 7–15 cm. Kwiatostan otwiera się tylko w słońcu, a zamyka pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza.

Dziewięćsił bezłodygowy - wymagania i zastosowanie

Dziewięćsił wymaga gleby przepuszczalnej, próchniczej, wapnowanej oraz stanowiska słonecznego.Roślina stosowana do nasadzeń w ogrodach skalnych oraz do suchych bukietów. Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane w maju–czerwcu do pojemników. Nasiona kiełkują po 18–25 dniach w temperaturze 18–22 st. C. Na miejsca stałe wysadza się rośliny we wrześniu w rozstawie 30 x 40 cm.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022