Dziewanna ogrodowa - Verbascum x hybridum

2020-07-16 15:54 Anna Skórkowska

Dziewanna ogrodowa należy do rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). W Polsce występuje w stanie dzikim.

Dziewanna ogrodowa - charakterystyka

Dziewanna ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza gęstą niską rozetę liściową, z której w następnym sezonie wyrasta wysoki, silny, wyprostowany pęd, wysokości 100-130 cm (niekiedy nawet osiąga do 180 cm). Liście pokryte gęstym srebrzystym kutnerem (włoskami) u podstawy rośliny są duże, wyżej coraz mniejsze. Żółte kwiaty rozwijają się kolejno, zaczynając od najniższych na pędzie.

Dziewanna ogrodowa – uprawa

Dziewanna ogrodowa najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, ubogiej w składniki pokarmowe (nawet na piasku), w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Źle znosi ciężką, żyzną glebę - wtedy rośnie gorzej i słabo kwitnie, może też chorować. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion. Trzeba pamiętać, że dziewanna sama łatwo się rozsiewa, więc jeśli nie chce się utracić kontroli nad kompozycją ogrodu, należy usuwać pędy kwiatowe jeszcze przed zawiązaniem nasion.

Dziewanna ogrodowa – zastosowanie

Dziewanna to jeden z niewielu gatunków, które tak dobrze tolerują niedostatek wody i palące słońce. Wysokie strzeliste pędy sprawiają, że dominuje ona w każdej kompozycji. Nadaje się do ogrodów zakładanych na piasku i żwirowych. Sprawdza się też w sąsiedztwie nowoczesnej architektury. Może rosnąć jako soliter wyeksponowana na jednolitym tle, lub w kompozycjach z innymi mało wymagającymi gatunkami. To doskonała roślina do ogrodów w stylu wiejskim.

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: ogród wiejski. Rośliny do ogrodu wiejskiego

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1,5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój strzelisty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021