Celozja grzebieniasta - Celosia argentea cristata

2020-07-16 15:56 Opracowanie: redakcja serwisu

Celozja grzebieniasta jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Dorasta do 20–50 cm wysokości.

Celozja grzebieniasta ma łodygi są zrośnięte na całej długości i zakończone fantazyjnym kwiatostanem w kształcie koguciego grzebienia. Kwiatostan celozji jest złożony z licznych drobnych kwiatów najczęściej barwy czerwonej w wielu odcieniach. Liście owalne tworzą rozetę u nasady łodygi.

Celozja grzebieniasta kwitnie od lipca do października. Sadzi się ją na rabatach i kwietnikach, często jako roślinę obwódkową, nadaje się również na kwiat cięty (także do suchych bukietów). Można ją też sadzić do doniczek, mis, pojemników ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Celozja grzebieniasta najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, gleba powinna być żyzna i dobrze nawodniona. Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu-kwietniu do ciepłego inspektu. Rośliny należy przepikować do skrzynek w rozstawie 5 x 8 cm bądź wysadzić do doniczek. Do gruntu na miejsce stałe rośliny można wysadzać pod koniec maja i na początku czerwca w rozstawie 20 x 30 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021