Wiązowiec południowy - Celtis australis

2020-07-17 12:41
Wiązowiec południowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Wiązowiec południowy

Wiązowiec południowy prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej i południowej części USA. W stanie naturalnym można go spotkać także w Azji Zachodniej i Afryce Północnej. W Polsce raczej rzadko spotykany, a jeśli już można go spotkać, to w zieleni miejskiej. Należy do rodziny wiązowate (Ulmaceae).

Spis treści

  1. Wiązowiec południowy - opis
  2. Wiązowiec południowy - warunki uprawy
  3. Wiązowiec południowy - pielęgnacja
  4. Wiązowiec południowy - zastosowanie

Wiązowiec południowy - opis

Wiązowiec południowy ma okrągłą, sklepioną oraz rozłożystą koronę. Najczęściej przewiesza się na jedną stronę. Osiąga od 20 do 30 m wysokości. Kora ma oliwkowy kolor, u starszych okazów staje się brunatnooliwkowa. Pędy są dość długie, ulistnione. Liście są zielone (od spodu jaśniejsze) lancetowato-podłużne, ostro zakończone na szczycie, o falistych brzegach, mogą mieć delikatne owłosienie. Okres kwitnienia zależy od warunków pogodowych - u nas zwykle przypada na maj, choć w naturalnym środowisku kwitnie od marca do kwietnia. Oliwkowożółte, niepozorne kwiaty nie są wyjątkowo ozdobne. Owoce - kuliste pestkowce na długich szypułkach - wyrastają z pachwin liści. Dojrzałe mają czerwonobrązowy kolor. Są jadalne, uznawane za bardzo smaczne.

Wiązowiec południowy - warunki uprawy

Wiązowiec południowy lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Nie jest wymagający co do podłoża, wystarczy mu średniej żyzności gleba o umiarkowanej wilgotności. Jedynie wysoka wilgotność i tereny zalewowe oraz przeciągi nie sprzyjają wzrostowi drzewa. Wiązowiec południowy jest uznawany za dość wytrzymałe drzewo, nie jest wrażliwy na niekorzystne warunki klimatyczne oraz choroby i szkodniki.

Wiązowiec południowy - pielęgnacja

Wiązowiec południowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić drzewo nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie, jednak oba te sposoby są na tyle trudne, że trudno gotowe okazy otrzymać nawet w wyspecjalizowanych szkółkach.

Wiązowiec południowy - zastosowanie

Wiązowiec południowy sprawdzi się w większych ogrodach oraz w zieleni miejskiej. Z racji swojej dużej gęstości pędów, ładnie się krzewi i idealnie może zakryć nieciekawe miejsca w ogrodzie. Polecany raczej do cieplejszych rejonów naszego kraju. W Azji oraz Afryce owoce wiązowca są jadalne i uznawane za przysmak.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 20 m - 30 m
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów oliwkowożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W nowy rok wkraczamy z mocnym postanowieniem ODPOCZYNKU. Styczniowy numer magazynu „M jak Mieszkanie” zachęca do relaksu w sypialni – przytulnej i efektownej.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Styczeń 2022