Styrak japoński - Styrax japonica

2020-07-16 15:40 Martyna Cieślińska
Styrak japoński
Autor: www.gettyimages.com

Styrak japoński pochodzi z Japonii i Chin. W Polsce praktycznie nie spotykany w ogrodach przydomowych, rośnie tylko i wyłącznie w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny styrakowatych (Styracaceae).

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Styrak japoński - opis

Styrak japoński ma nieregularny, rozłożysty pokrój. Osiąga od 3 do 5 m wysokości. Pędy są brązowoczerwone, mają tendencję do zawijania się na końcach. Liście w kształcie lancetowatym i intensywnie zielonym kolorze, jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Okres kwitnienia trwa od czerwca do lipca. Białe kwiaty zebrane są po kilka na groniastych szypułkach, znajduje się ich bardzo dużo na danej roślinie, mają po pięć płatków, zwisają główkami do dołu. Dlatego w okresie kwitnienia jest ona wyjątkowo piękna. Owoce pojawiają się w sierpniu lub we wrześniu. Są to kuliste pestkowce, wielkości 1-2 cm w kolorze szarym, mienią się na kolor seledynowy.

Styrak japoński - warunki uprawy

Stanowisko dla styraka powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste i ciepłe. Drzewo zaczyna dość późno wegetację, czasami liście pojawiają się dopiero w maju. Roślina najlepiej rośnie na podłożu żyznym, przewiewnym i wilgotnym. Idealne będzie lekko kwaśna, gliniasto-piaszczysta gleba. Roślina jest w pełni odporna na mróz i z powodzeniem może być uprawiana w naszym kraju. Dużym plusem styraka jest to, że nie jest on wrażliwy na choroby oraz szkodniki.

Styrak japoński - pielęgnacja

Polecane jest sadzenie styraków w pewnej odległości od innych roślin, gdyż wymagają przestrzeni to pełnego rozwinięcia pędów. Młode okazy lepiej okrywać na zimę, zwłaszcza w tych najzimniejszych częściach Polski. Starajmy się zwłaszcza podczas letnich upałów podlewać drzewo. Aby uzyskać dużo kwiatów istotne jest słońce oraz odpowiednia wilgotność podłoża. Styrak rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak proces nie jest taki prosty, gdyż materiał trzeba poddać stratyfikacji.

Styrak japoński - zastosowanie

Styrak japoński znakomicie wygląda jako soliter. Ma piękny pokrój, a wyjątkowo obfite kwitnienie powoduje, że bardzo ładnie prezentuje się na tle zielonego trawnika. Z powodzeniem można wykorzystać go w ogrodzie w stylu japońskim czy naturalistycznym. Zachowując odpowiedni odstęp można go sadzić również w towarzystwie innych roślin. Sprawdzi się również w zieleni miejskiej.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój nieregularny
Wysokość 30 m - 50 m