Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus

2020-07-16 15:39 Martyna Cieślińska

Śniegowiec wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce uprawiany dość rzadko, ale można go spotkać w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Nazwa łacińska tłumaczy wygląd kwiatów, które imitują płatki śniegu.

Spis treści

  1. Śniegowiec wirginijski - opis
  2. Śniegowiec wirginijski - warunki uprawy
  3. Śniegowiec wirginijski - pielęgnacja
  4. Śniegowiec wirginijski - zastosowanie

Śniegowiec wirginijski - opis

Śniegowiec wirginijski zaliczany jest do niskich drzew lub średniej wielkości krzewów. Ma wzniesiony, rozłożysty pokój. Roślina dorasta do 4 m wysokości. Bardzo często tworzy kilka pni. Liście są naprzemianległe, wąskojajowate, skórzaste, w kolorze ciemnozielonym. Jesienią przebarwiają się na żółto, co czyni drzewo niezwykle ozdobnym w tym okresie. Śniegowiec kwitnie od maja do czerwca. Kwitnienie jest dość intensywnie, ale krótkie. Białe, drobne, pachnące kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach, są czteropłatkowe z długimi i wąskimi płatami, które delikatnie się kręcą. Są zebrane w zwisające wiechowate kwiatostany. Roślina jest dwupienna: kwiaty żeńskie i męskie znajdują się na oddzielnych egzemplarzach. W czasie kwitnienia drzewo wygląda jakby obsypane płatkami śniegu. Latem na śniegowcu pojawiają się owoce: ciemnoniebieskie, podobne do śliwek. Niestety, nie są jadalne.

Śniegowiec wirginijski - warunki uprawy

Śniegowiec wirginijski jest mało wymagającą rośliną. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Gleba nie musi być wysokiej jakości, ale ważne aby była przewiewna i dość wilgotna. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Dodatkowo śniegowiec jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dzięki temu można bez problemu wykorzystywać go w zieleni miejskiej.

Śniegowiec wirginijski - pielęgnacja

Śniegowiec wirginijski nie wymaga cięcia (jeśli jednak zdecydujemy się na ten zabieg, to wykonujmy go po kwitnieniu, ponieważ pąki kwiatowe pojawiają się na pędach jednorocznych). Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu przez cały okres wegetacji - zabieg ten jest bardzo ważny dla rozwoju i wzrostu rośliny. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to proces wyjątkowo skomplikowany i w domowych warunkach mało możliwy. Alternatywą jest rozmnażanie w sposób wegetatywny, przez sadzonki wierzchołkowe. Jednak ten zabieg również nie należy do najprostszych, bowiem śniegowiec ciężko się ukorzenia.

Śniegowiec wirginijski - zastosowanie

Śniegowiec wirginijski może być ciekawą ozdobą ogrodu. Dobrze sprawdzi się jako soliter na tle przystrzyżonego trawnika. Warto posadzić go w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez gości, by móc korzystać z pięknego zapachu kwiatów. Dobrze prezentuje się na ciemnym, kontrastującym tle. Korzenie oraz pień są wykorzystywane w medycynie ludowej. Czasami można go kupić w postaci piennej - najczęściej szczepiony jest na podkładce jesionu mannowego.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 4 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021