Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’ - Prunus cerasifera ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’ = Prunus pissardii

2020-07-16 15:39 Agnieszka Mike-Jeziorska
Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to dość popularna odmiana drzewa liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' rośnie dość silnie, choć słabiej niż gatunek i tworzy niezbyt wysokie, gęste, wielopniowe drzewo o owalnej koronie, osiągające 5 m wysokości i około 3 m szerokości. Ma ciemnowiśniowe, często cierniste pędy, które z czasem pokrywają się ciemną korą. Liście są eliptyczne, około 5 cm długości, drobne, piłkowane. Wierzchnia część blaszki liściowej błyszcząca i naga, spodnia – owłosiona delikatnie wzdłuż nerwu głównego. Liście przez cały sezon są ciemnoczerwone (starsze – brunatnoczerwone), na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Śliwy ozdobne – najpopularniejsze gatunki i odmiany ozdobnych śliw do ogrodu

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest szczepiona na podkładce z ałyczy (Prunus cerasifera). Podkładka często przerasta i zagłusza odmianę szlachetną, dlatego należy regularnie kontrolować i usuwać pędy odrastające z podkładki. Roślina może być rozmnażana wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie lub okulizację na podkładkach z ałyczy.

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' - kwiaty i owoce

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ zakwita obficie już w kwietniu, przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyncze, średnicy do 2,5 cm. Owoce to okrągłe, drobne, ciemnoczerwone, soczyste owoce na cienkich, krótkich szypułkach, dojrzewają w sierpniu. Zazwyczaj jest ich mało i są praktycznie niewidoczne pośród liści.

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest odporna na okresową suszę i warunki miejskie. Może rosnąć na słabszych glebach, ale najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, luźnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Średnio odporna na mróz – podczas wyjątkowo surowych zim może przemarzać. Strefa mrozoodporności 5a.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Śliwa ozdobna

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to jedno z najpiękniejszych czerwonolistnych drzew sadzonych w zieleni miejskiej, ogrodach przydomowych i parkach. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i w zestawieniu z innymi drzewami i krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści. Może być również sadzona w szpalerach i jako formowane żywopłoty (doskonale znosi cięcie).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IV
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021