Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’ - Prunus cerasifera ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’ = Prunus pissardii

2022-04-13 14:53

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to dość popularna odmiana drzewa liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’
Autor: GettyImages Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’

Spis treści

  1. Śliwa wiśniowa 'Pissardii'
  2. Śliwa wiśniowa 'Pissardii' - kwiaty i owoce
  3. Śliwa ozdobna

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' rośnie dość silnie, choć słabiej niż gatunek i tworzy niezbyt wysokie, gęste, wielopniowe drzewo o owalnej koronie, osiągające 5 m wysokości i około 3 m szerokości. Ma ciemnowiśniowe, często cierniste pędy, które z czasem pokrywają się ciemną korą. Liście są eliptyczne, około 5 cm długości, drobne, piłkowane. Wierzchnia część blaszki liściowej błyszcząca i naga, spodnia – owłosiona delikatnie wzdłuż nerwu głównego. Liście przez cały sezon są ciemnoczerwone (starsze – brunatnoczerwone), na zimę opadają.

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest szczepiona na podkładce z ałyczy (Prunus cerasifera). Podkładka często przerasta i zagłusza odmianę szlachetną, dlatego należy regularnie kontrolować i usuwać pędy odrastające z podkładki. Roślina może być rozmnażana wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie lub okulizację na podkładkach z ałyczy.

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' - kwiaty i owoce

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ zakwita obficie już w kwietniu, przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyncze, średnicy do 2,5 cm. Owoce to okrągłe, drobne, ciemnoczerwone, soczyste owoce na cienkich, krótkich szypułkach, dojrzewają w sierpniu. Zazwyczaj jest ich mało i są praktycznie niewidoczne pośród liści.

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest odporna na okresową suszę i warunki miejskie. Może rosnąć na słabszych glebach, ale najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, luźnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Średnio odporna na mróz – podczas wyjątkowo surowych zim może przemarzać. Strefa mrozoodporności 5a.

Śliwa ozdobna

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to jedno z najpiękniejszych czerwonolistnych drzew sadzonych w zieleni miejskiej, ogrodach przydomowych i parkach. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i w zestawieniu z innymi drzewami i krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści. Może być również sadzona w szpalerach i jako formowane żywopłoty (doskonale znosi cięcie).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IV
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE