Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Paulownia puszysta
Autor: www.thinkstockphotos.com

Paulownia puszysta pochodzi z Chi. W Polsce jest stosunkowo mało znana, uprawiana jest wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Należy do rodziny paulowniowatych (Paulowniaceae). Znana jest też jako cesarskie drzewko szczęścia bądź paulownia cesarska.

Paulownia puszysta - opis

Paulownia puszysta to nieduże drzewo o zwartym, parasolowatym pokroju. W naturalnych warunkach dorasta do 20 m, u nas maksymalnie do 10-15 m. Korona paulowni jest dość szeroka, pędy kruche i w młodości mocno owłosione. Liście są owłosione, zielone, pojedyncze, szeroko-jajowate (u nasady sercowate, na wierzchołku zaostrzone), osadzone na długich ogonkach.
Paulownia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są rurkowate, zebrane w grona, jasnofioletowe lub niebieskie. Właśnie dzięki kwiatom drzewo jest takie dekoracyjne. W Polsce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Jednak w naszym klimacie trudno uzyskać dużą liczbę kwiatów na drzewie. Owoce pojawiają się we wrześniu. Są to duże, zdrewniałe torebki o jajowatym kształcie. Wewnątrz nich znajdują się drobne nasiona zaopatrzone w skrzydełka.

Paulownia puszysta - warunki uprawy

Paulownia puszysta nie jest trudna w uprawie, choć niestety pąki kwiatowe często przemarzają i w naszym klimacie roślina rzadko zakwita. Roślina preferuje miejsca słoneczne, bez przeciągów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Paulownia radzi sobie także na podłożach mniej żyznych. Drzewo jest wyjątkowo wrażliwe na przymrozki. Bardzo często pąki kwiatowe przemarzają. Roślina jest za to dość tolerancyjna na suszę i warunki miejskie.

Paulownia puszysta - pielęgnacja

W naszym klimacie cesarskie drzewko szczęścia bezwzględnie wymaga okrywania na zimę. Dobrze znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Rozmnaża się przez nasiona lub odrosty korzeniowe.

Paulownia puszysta - zastosowanie

Paulownia puszysta to wyjątkowo ozdobne drzewo, które najlepiej w ogrodach przydomowych prezentuje się jako soliter. Ze względu na nieduże rozmiary z powodzeniem można paulownię uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 15 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Pokrój parasolowaty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021