Magnolia wielkokwiatowa - Magnolia grandiflora

2022-04-13 14:26

Magnolia wielkokwiatowa pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz z Dalekiego Wschodu, gdzie rośnie w naturalnym środowisku. W Polsce można ją spotkać w ogrodach i parkach - jest cenioną rośliną ozdobną. Należy do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae).

Spis treści

  1. Magnolia wielkokwiatowa - opis
  2. Magnolia wielkokwiatowa - warunki uprawy
  3. Magnolia wielkokwiatowa - pielęgnacja
  4. Magnolia wielkokwiatowa - zastosowanie

Magnolia wielkokwiatowa - opis

Magnolia wielkokwiatowa zaliczana jest do niedużych drzew lub większych krzewów. Ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. W korzystnych warunkach może osiągać nawet do 6 m wysokości. Liście magnolii wielkokwiatowej są duże, błyszczące, jajowate, na końcach zaostrzone. Młode liście mogą być lekko owłosione - z czasem włoski zanikają.

Magnolia wielkokwiatowe kwietnia od czerwca do lipca (po rozwoju liści). Kwiaty -  największa ozdoba rośliny - są okazałe, mają 12-15 cm średnicy, w kolorze białym lub kremowym. W sierpniu w miejscu kwiatów pojawiają się ozdobne, różowofioletowe owocostany, złożone z niewielkich mieszków, wewnątrz których znajdują się nasiona. Ciekawą odmianą magnolii wielkokwiatowej jest 'Edith Bogue' o dużych skórzastych liściach, jedna z najbardziej odpornych odmian magnolii wielkokwiatowej.

Magnolia wielkokwiatowa - warunki uprawy

Uprawa magnolii wielkokwiatowej nie jest łatwa. Roślina preferuje półcieniste stanowisko, dalekie od przeciągów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (warto do podłoża dodawać torf). W naszych warunkach na mróz odporne są tylko dorosłe okazy. Roślina nie lubi dużego zanieczyszczenia powietrza, objawia to słabym kwitnieniem.

Magnolia wielkokwiatowa - pielęgnacja

Młode okazy magnolii wielkokwiatowej należy na zimę okrywać agrowłókniną czy stroiszem (ponieważ mogą przemarzać). Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego, ale na wiosnę warto wzmocnić ją nawozem organicznym. Rozmnaża się przez sadzonkowanie lub wysiew nasion. Ten drugi sposób w amatorskiej uprawie jest dość skomplikowany

Magnolia wielkokwiatowa - zastosowanie

Magnolia wielokwiatowa pełni wyjątkowo ozdobną funkcję w ogrodach. Nazywana jest czasami "królową drzew ozdobnych". Najlepiej sadzić ją w miejscach widocznych dla odwiedzających dany teren zielony. Drzewo dobrze prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika, ale także w grupie innych roślin. Kora magnolii wielkokwiatowej ma działanie lecznicze, wykorzystuje się ją do leczenia przewlekłego kaszlu i w przeziębieniach.

Poznaj inne magnolie:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 3 m - 6 m
Drzewa do małego ogrodu