Magnolia japońska - Magnolia kobus

2022-04-13 12:46

Magnolia japońska jest to drzewo, które należy do rodziny magnoliowatych. Pochodzi z Japonii oraz Korei. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, tylko i wyłącznie jako uprawna ozdobna roślina. Często wykorzystuje się ją jako podkładki dla innych magnolii.

Magnolia japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Magnolia japońska

Spis treści

  1. Magnolia japońska - opis
  2. Magnolia japońska - warunki uprawy
  3. Magnolia japońska - pielęgnacja
  4. Magnolia japońska - zastosowanie

Magnolia japońska - opis

Magnolia japońska przybiera postać małego drzewa lub wysokiego krzewu. W Polsce dorasta do około 10 m wysokości, jednak w Azji nawet do 25 m. Korona ma pokrój kulisty lub stożkowy. Gałęzie nisko rozkładają się nad ziemią. Magnolia japońska kwitnie bardzo obficie przed pojawianiem się liści - w kwietniu lub maju. Kwiaty są białe, często jasnoróżowe u nasady kielicha. Składają się z 6-9 płatków, ich średnica dochodzi do 10 cm. Wydzielają bardzo przyjemny i delikatny zapach. Niestety, kwitną dopiero po kilku latach od posadzenia do gruntu. Roślina ma jajowate, błyszczące liście w kolorze zielonym, od spodu słabiej wybarwione. Na jesień tworzy dekoracyjne nasiona z czerwoną osnówką. Ciekawa odmiana to ‘Borealis’, u której płatki kwiatów są owalne; jest to odmiana silniej rosnąca, o zwartym pokroju.

Magnolia japońska - warunki uprawy

Magnolia japońska jest najbardziej odporna na mróz i najmniej wymagająca ze wszystkich gatunków magnolii. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste,  dobrze osłonięte przed wiatrem. Nie wymaga bardzo żyznych gleb, łatwo dostosowuje się do panujących warunków glebowych. Lubi środowisko lekko kwaśne i średnio próchnicze oraz przewiewne.

Magnolia japońska - pielęgnacja

Magnolia japońska bywa wrażliwa na przymrozki, jednak tylko w początkowych latach uprawy. Na zimę warto okrywać młode rośliny i ściółkować szyjkę korzeniową korą. Magnolia japońska chociaż jest dużym drzewem, ma dość płytki system korzeniowy i nie lubi przesadzania. Na wiosnę preferuje nawożenie nawozem wieloskładnikowym. Raz na jakiś czas wymaga również nawożenia organicznego. Nie zapominajmy o tym, gdyż dzięki temu nasz okaz będzie obficie kwitł. Drzewo nie wymaga corocznego cięcia, warto po zimie usunąć tylko i wyłącznie pędy stare czy uschnięte. Magnolię japońską rozmnaża się z nasion. Przy uprawie tego gatunku kwiaty pojawią się dopiero po kilku latach od posadzenia.

Magnolia japońska - zastosowanie

Magnolia japońska ze względu na dekoracyjne kwiaty ma bardzo duże walory ozdobne. Dorasta do dużych rozmiarów, dlatego najlepiej nadaje się do dużych ogrodów. Ze względu na to, że wcześnie kwitnie, rozpoczyna sezon wiosenny. Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo lub w towarzystwie innych magnolii.

Płatki kwiatów magnolii japońskiej są jadalne, używa się ich do przyprawiania potraw w kuchni azjatyckiej.

Poznaj inne magnolie:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 10 m
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty
Pokrój kulisty
Drzewa do małego ogrodu