Klon pospolity 'Paldiski' - Acer platanoides 'Paldiski'

2022-04-13 14:34

Klon pospolity 'Paldiski' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w Estonii, w miejscowości Paldiski (stąd nazwa). Do handlu wprowadzona w Estonii, na początku XXI wieku.

Spis treści

  1. Klon pospolity 'Paldiski' - opis
  2. Klon pospolity 'Paldiski' - uprawa
  3. Klon pospolity 'Paldiski' - zastosowanie

Klon pospolity 'Paldiski' - opis

Klon pospolity 'Paldiski' to dość silnie rosnące drzewo liściaste (choć wzrost jest nieco słabszy niż w przypadku gatunku), o owalnym pokroju korony i silnie powcinanych, głęboko klapowanych - zielonych liściach sezonowych, opadających na zimę, które jesienią przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Osiąga powyżej 10m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o delikatnym, ażurowym pokroju. Żółte, dekoracyjne kwiaty, zebrane w kwiatostany, pojawiają się na roślinie wczesną wiosną, a jesienią przekształcają się w dekoracyjne 'skrzydlaki'.

Klon pospolity 'Paldiski' - uprawa

Klon pospolity 'Paldiski' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, lubi za to stanowiska słoneczne. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy. 

Klon pospolity 'Paldiski' - zastosowanie

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i większych ogrodów. Doskonale sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach roślinnych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Wilgotność gleby wilgotna
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój owalny
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE