Klon pospolity 'Paldiski' - Acer platanoides 'Paldiski'

2020-07-16 15:49 Agnieszka Mike-Jeziorska

Klon pospolity 'Paldiski' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w Estonii, w miejscowości Paldiski (stąd nazwa). Do handlu wprowadzona w Estonii, na początku XXI wieku.

Klon pospolity 'Paldiski' to dość silnie rosnące drzewo liściaste (choć wzrost jest nieco słabszy niż w przypadku gatunku), o owalnym pokroju korony i silnie powcinanych, głęboko klapowanych - zielonych liściach sezonowych, opadających na zimę, które jesienią przebarwiaja sie na kolor żółtopomarańczowy. Osiąga powyżej 10m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o delikatnym, ażurowym pokroju. Żólte, dekoracyjne kwiaty, zebrane w kwiatostany, pojawiają się na roślinie wczesną wiosną, a jesienią przekształcają się w dekoracyjne 'skrzydlaki'.

Klon pospolity 'Paldiski' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, lubi za to stanowiska słoneczne. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy. Strefa mrozoodporności 4.

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i większych ogrodów. Doskonale sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach roślinnych.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Wilgotność gleby
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój owalny