Klon ORIENTALIA® 'Minorient' - Acer ORIENTALIA® 'Minorient'

2020-07-16 15:50 Agnieszka Mike-Jeziorska

Klon ORIENTALIA® 'Minorient' pochodzi z hodowli Christiana Peyron'a. Odmiana ta to najprowdopodobniej mieszaniec międzygatunkowy klonu polnego (Acer campestre) i klonu kolchidzkiego 'Aureum' (Acer cappadocicum 'Aureum'). Została wprowadzona do handlu przez francuskie szkółki Minier S.A.

Klon ORIENTALIA® 'Minorient' to wolno rosnące, niewielkie drzewo liściaste o pokroju półkolistym i rozłożystej koronie. Dorasta do 4 m wysokości.
Jego sezonowe, opadające na zimę liście są wiosną (przez około dwa miesiące od rozwinięcia sie z pąków) płomiennie pomarańczowożółte. Później - zielenieją, a jesienią przebarwiają się na piękny szkarłatny kolor.

Klon ORIENTALIA® 'Minorient' najlepiej rośnie na wilgotnym, próchnicznym podłożu, o pH 5,5-7,0. Najlepiej czuje się w półcieniu. Jest mrozoodporny. Bez większych problemów powinien zimować w polskich warunkach klimatycznych. Strefa mrozoodporności 6A.

Odmiana ta znakomicie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych oraz ogrodach japońskich. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w małych założeniach i kompozycjach, jako ich jasny, kontrastowy element.

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój półkolisty
Barwa liści/igieł pomarańczowa